Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Dovednosti vysokoškoláka: Jak zlepšit svoji paměť?

Dovednosti vysokoškoláka: Jak zlepšit svoji paměť?

 

Lidé si často stěžují, že jejich paměť je hrozná, což jim brání stát se dobrými studenty. Musíte si uvědomit, že lidská paměť nefunguje jako pevný disk počítače.

 

To znamená tři věci:

 

Za prvé: Váš mozek má mnohem větší kapacitu než jakýkoliv stávající pevný disk.

Za druhé: Nemůžete do něj nalít informace pouze jednou a očekávat, že tam zůstanou navždy. 

Za třetí: Staré informace se nesmažou, protože není dostatek volného místa. 

 

Jak tedy funguje naše paměť?

 

Jde o to, že uchováváme pouze věci, které používáme opakovaně. Když náš mozek vidí, že se něco opakuje, teprve potom vyhodnotí, že to stojí za zapamatování. Pokud tedy nacpete noc před zkouškou mozek informacemi, ale už nikdy tyto informace nepoužijete, není divu, že na ně brzy zapomenete. Váš mozek oprávněně odhadl, že to pravděpodobně nebylo užitečné.

Křivka zapomínání

Křivka zapomínání je praktický paměťový model, který ukazuje, jak informace v průběhu času přirozeně mizí z naší paměti. Pokud si je neopakujete, obvykle zapomenete 80 %! Jak směšně vysoké procento, že? Přesto je to dobrá zpráva, protože to neznamená, že nejste hloupí. Přesně tak funguje náš mozek.

Opakování je klíčem úspěchu

Protože náš mozek funguje na principu „použij nebo ztratíš“, klíčem k dlouhodobému zapamatování nových informací je opakování. Stručně řečeno, revidujete nový materiál, dokud váš mozek nevyhodnotí, že je opravdu nutné uchovat.

Revize studijních materiálů

Mnoho studentů se bojí této mimořádné snahy o revizi studijních materiálů poté, co se naučili a složili zkoušku. Opakovat si již naučený materiál, dokud si ho ještě pamatujeme, však trvá mnohem kratší dobu, než se ho učit znovu poté, co ho zapomeneme. Nacpat jednu stránku nové slovní zásoby může trvat hodinu. Revize může trvat pouze pět minut

 

Rozhodněte se sami, co je efektivnější: Cítit se frustrovaný, že se musíte něco znovu naučit, nebo to chytře a rychle zopakovat?

 

Podobné články na blogu

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů
12.06.2024

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů

  Studium na vysoké škole vyžaduje efektivní řízení času, aby bylo možné zvládnout náročné akademické požadavky a zá…

Čítať viac
Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky
05.06.2024

Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky

  Psaní diplomové práce je náročný a často zdlouhavý proces, který vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Pokud se snažíte nají…

Čítať viac
Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?
30.05.2024

Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?

  Kombinace práce a odpočinku je klíčem k efektivnímu psaní diplomové práce, která vám pomůže udržet si produktivitu a zároveň…

Čítať viac