Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Zvládání stresu a napětí při studiu VŠ

Zvládání stresu a napětí při studiu VŠ

 

Během studia často dochází ke stresu a napětí. Vysoká učební zátěž. Neustálé zpracovávání zrakových a sluchových podnětů. Vnější a vnitřní tlak. Pochybnosti o sobě, hodně sezení a časově náročná brigáda. To vše zatěžuje váš organismus. Ukážeme vám užitečné lifehacky a tipy pro zvládání stresu!

 

Opustit křeččí kolo, když jsou všechny tyto úkoly splněny, není snadné, ale nezbytné. Trvalé úsilí může vést k přetížení a vyčerpání. Ty výrazně omezují výkonnost a mají negativní vliv na vlastní zdraví.

Proto mezitím stiskněte „tlačítko pauzy“ a uvědomte si následující: důležitá je rovnováha mezi fázemi napětí a fázemi relaxace! Teprve pak je možná fyzická i psychická regenerace.

Technik a možností, jak dopřát tělu i mysli klid a relaxaci je mnoho. Klíčové je najít pro sebe tu pravou. Vyzkoušejte si proto, která metoda nejlépe vyhovuje vašim vlastním potřebám a jak ji lze nejlépe začlenit do vaší každodenní studijní rutiny.

 

Ve stresu se naše dýchání stává plošším a rychlejším. To vede ke zvýšenému napětí. Nejjednodušší protilátkou je zhluboka se nadechnout nosem do žaludku a znovu vydechnout ústy. Již po několika opakováních se tělo začne znovu uvolňovat. Vyzkoušejte to hned!

 

Každý druh pohybu má pozitivní účinky na tělo. Cvičení je zvláště důležité ve stresových fázích. Při stresu se totiž uvolňuje hormon kortizol. Příliš mnoho kortizolu má však na tělo negativní vliv. Co pomáhá, je fyzická aktivita, jejímž prostřednictvím se kortizol odbourává. Pokud je pohyb vykonáván v přírodě, je tento efekt dvojnásobný. Studie prokázaly, že cvičení snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém a snižuje množství stresových hormonů v těle. Nazujte si tedy sportovní boty a vyrazte ven hrát volejbal, fotbal nebo si jen tak zaběhat!

 

 

Tlak na učení je zvláště vysoký během zkouškového období na konci semestru. Během této doby studenti tráví hodiny ve svých lavicích. Nicméně, jako vždy, kvantita není totéž co kvalita. Po každé hodině studia si tedy udělejte krátkou přestávku. Postavte se, hýbejte se, nadýchejte se čerstvého vzduchu a nezapomeňte se napít. Mozek nepotřebuje pouze kapalinu a kyslík, ale také přestávky, aby mohl zpracovat to, co se naučil.

 

 

Tělo se nejlépe zotavuje během spánku. K odbourání stresu a relaxaci je proto nutný kvalitní a především dostatečný spánek. Pro zdravý spánek je velmi důležitý pravidelný spánkový rytmus a fáze hlubokého spánku. Ty obvykle začínají 30 až 60 minut po usnutí. Střídají se s aktivními snovými fázemi a jsou pro tělo nejvíce uvolňující. Proč? Protože během těchto fází dochází k regeneraci buněk a posílení imunitního systému.

Podobné články na blogu

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci
29.09.2023

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci

  Dobrá práce s citacemi je základem autorské etiky i publikačních zásad. Než svoji závěrečnou práci odevzdáte, buďte si jist…

Čítať viac
8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání
27.09.2023

8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání

  Určitě to není jednoduché, ale existuje několik tipů, jak zvládat studium při zaměstnání. Zde je osm tipů, které by Vám mohly pomoci:   …

Čítať viac
8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole
20.09.2023

8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole

  Prokrastinace je problém, který trápí mnoho studentů. Zde je osm tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole:   Vytvořte si plán…

Čítať viac