Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Známky nedostatku spánku, kterých si možná hned nevšimnete

Známky nedostatku spánku, kterých si možná hned nevšimnete

 

Když jste na vysoké škole, je snadné skončit tak, že zůstanete celou noc vzhůru na večírcích, nebo nad skripty zjistíte, že ve výsledku spíte mnohem méně než obvykle. To ovšem může být velký problém.

Je totiž životně důležité nedostat se do bodu vyčerpání nebo vyhoření, protože vám to může způsobit tělesnou, emocionální a duševní nepohodu. Věnujte pozornost známkám toho, že nespíte správně, i když některé z nich nemusí být tak zřejmé.

Pocit úzkosti

Úzkost se může objevit v kterékoli fázi života a z nejrůznějších důvodů. Pokud se však v poslední době cítíte úzkostlivě a nemůžete přijít na to proč, může to být proto, že spánek a duševní zdraví spolu tak úzce souvisí. Sdílejí cyklický vztah, a pokud máte nedostatek spánku, pravděpodobně budete mnohem více vystresovaní a budete náchylní k rozvoji úzkostí. Dostatek spánku každý týden je nezbytný k tomu, aby váš mozek mohl zpracovávat emocionální informace. Pokud nedostanete to, co potřebujete, ovlivňuje to náladu, paměť, schopnosti kritického myšlení a další faktory, které ovlivňují duševní zdraví

Potíže s koncentrací

Pokud zjistíte, že se snažíte soustředit a soustředit jako nikdy předtím, zvažte, zda s tím nemůže mít něco společného váš nedávný spánkový režim. Pokud nedosáhnete kvalitního hlubokého spánku každou noc ve správných dávkách, vaše mysl a tělo nemohou fungovat na vrcholu. Zjistíte, že je náročné zůstat ve střehu a být produktivní, zejména zvládání úkolů, které vyžadují logické uvažování a hluboké soustředění.

Špatná pleť

Pokud nemáte dostatek spánku, vaše pleť pravděpodobně nebude vypadat nejlépe bez ohledu na to, co na ni natřete. Kvalitní odpočinek musí být nezbytnou součástí každé rutiny péče o pleť, protože právě během spánku dochází k produkci kolagenu a pokožka omlazuje. Navíc lidé, kteří mají nedostatek spánku, mají tmavé kruhy pod očima a opuchlé nebo červené oči, které ovlivňují jejich vzhled. Pokud chcete svěží pleť a zdravou, spokojenou pleť, snažte se o hluboký spánek, který potřebujete, v potřebném množství.

 

Dehydratace

I když víme, že přílišné pití krátce předtím, než jdeme spát, může vést k přerušovanému spánku kvůli nutnosti vstát a čůrat, není tak všeobecně známo, že nedostatek spánku může vést ke zvýšené žízni. Krátká doba spánku vám může způsobit větší riziko nedostatečné hydratace, protože se věří, že klíčový hormon, kterého během spánku produkujeme více, abychom zabránili dehydrataci, vazopresin, je negativně ovlivněn. Hormon se neuvolňuje tak, jak by měl, když je váš spánek narušen, takže jste v důsledku toho více náchylní k tomu, že budete mít druhý den žízeň.

Podobné články na blogu

Několik tipů, jak efektivně zvýšit soustředění při psaní závěrečné práce
22.05.2024

Několik tipů, jak efektivně zvýšit soustředění při psaní závěrečné práce

  Soustředění při psaní diplomové práce doma může být náročné, ale s několika strategiemi a technikami můžete zvýšit svou…

Čítať viac
Jaký si připravit systém odměn při psaní závěrečky na VŠ?
15.05.2024

Jaký si připravit systém odměn při psaní závěrečky na VŠ?

  Vytvoření systému odměn při psaní závěrečné práce může být skvělým způsobem, jak si udržet motivaci a odměnit se za dosažené …

Čítať viac
Jak si rozvrhnout psaní bakalářské práce den po dni?
08.05.2024

Jak si rozvrhnout psaní bakalářské práce den po dni?

  Rozvržení psaní bakalářské práce podle dní je klíčové pro efektivní plánování a dosažení va&scaron…

Čítať viac