Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

 

Nastupujete právě na výšku? V tomto článku vám přinášíme přehled změn, které vás můžou po nástupu na vysokou školu zaskočit.

 

Vyučovací hodiny na vysoké škole se rozdělují na přednášky a semináře. Účast na přednáškách bývá nepovinná, nedělá se na nich docházka a výuka bývá spíše teoretická. Přestože účast bývá dobrovolná, na mnoho přednášek se vyplatí chodit.

 

Naopak semináře nebo cvičení často probíhají v menších skupinkách, toleruje se jen omezený počet absencí a výuka je interaktivnější, studenti se do ní aktivně zapojují. Formou cvičení se vyučují například cizí jazyky nebo praktické předměty.

 

Vyučovací hodina již nebude trvat 45 minut, jak jste byli zvyklí, ale nejčastěji 90, nebo 80 minut. Se zvonkem taky nepočítejte, hodina začíná a končí příchodem a odchodem vyučujícího. Ani školní den nebude začínat ve stejný čas, ale pravděpodobně každý den jinak. Může se tak stát, že jeden den budete ve škole od půl sedmé ráno do půl sedmé večer, jindy třeba nebudete mít výuku vůbec.

 

Také na oslovování vyučujících, na které jste byli zvyklí ze střední, na vysoké zapoměňte. Na vysoké škole se učitelé oslovují titulem, který opravdu mají.

 

Místo do tříd budete chodit do poslucháren. Vaši vyučující vás budou o změnách místa ve výuce nebo o případném zrušení hodiny nejčastěji informovat pomocí nástěnek a informačních systémů škol.

 

Samozřejmě všechny školy a všechny obory se od sebe v detailech liší. Záleží třeba na počtu studentů v ročníku, v každém případě však je výuka od střední školy diametrálně odlišná.

Podobné články na blogu

Myslete pozitivně, buďte pozitivní
24.05.2023

Myslete pozitivně, buďte pozitivní

  Bez ohledu na to, co studujete nebo kde jste ve světě, pozitivní myšlení může být mocným nástrojem. Studentský život může být v dne…

Čítať viac
Time management: tajemství úspěchu na VŠ při zaměstnání
17.05.2023

Time management: tajemství úspěchu na VŠ při zaměstnání

  Může být obtížné organizovat si čas jako student, zvláště pokud pracujete na plný úvazek. Postupujte podle těchto tipů, které vá…

Čítať viac
Studium VŠ při práci na plný úvazek
10.05.2023

Studium VŠ při práci na plný úvazek

  Skloubit studium s prezenční prací je bezesporu výzva. Níže je uvedeno několik nejlepších tipů pro každého, kdo je v podobné situaci. …

Čítať viac