Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

 

Nastupujete právě na výšku? V tomto článku vám přinášíme přehled změn, které vás můžou po nástupu na vysokou školu zaskočit.

 

Vyučovací hodiny na vysoké škole se rozdělují na přednášky a semináře. Účast na přednáškách bývá nepovinná, nedělá se na nich docházka a výuka bývá spíše teoretická. Přestože účast bývá dobrovolná, na mnoho přednášek se vyplatí chodit.

 

Naopak semináře nebo cvičení často probíhají v menších skupinkách, toleruje se jen omezený počet absencí a výuka je interaktivnější, studenti se do ní aktivně zapojují. Formou cvičení se vyučují například cizí jazyky nebo praktické předměty.

 

Vyučovací hodina již nebude trvat 45 minut, jak jste byli zvyklí, ale nejčastěji 90, nebo 80 minut. Se zvonkem taky nepočítejte, hodina začíná a končí příchodem a odchodem vyučujícího. Ani školní den nebude začínat ve stejný čas, ale pravděpodobně každý den jinak. Může se tak stát, že jeden den budete ve škole od půl sedmé ráno do půl sedmé večer, jindy třeba nebudete mít výuku vůbec.

 

Také na oslovování vyučujících, na které jste byli zvyklí ze střední, na vysoké zapoměňte. Na vysoké škole se učitelé oslovují titulem, který opravdu mají.

 

Místo do tříd budete chodit do poslucháren. Vaši vyučující vás budou o změnách místa ve výuce nebo o případném zrušení hodiny nejčastěji informovat pomocí nástěnek a informačních systémů škol.

 

Samozřejmě všechny školy a všechny obory se od sebe v detailech liší. Záleží třeba na počtu studentů v ročníku, v každém případě však je výuka od střední školy diametrálně odlišná.

Podobné články na blogu

Vysokoškolský rádce: Tipy pro řízení času
02.10.2022

Vysokoškolský rádce: Tipy pro řízení času

  Existuje celá řada technik řízení času, které mohou pomoci vysokoškolským studentům uspět ve studiu. Tyto tipy zahrnují odstranění…

Čítať viac
Několik tipů, které by měl znát každý prvák na VŠ
23.09.2022

Několik tipů, které by měl znát každý prvák na VŠ

  Začněte vysokou školu s čistým akademickým štítem, spolu se spoustou nezávislosti a nesčetnými kritickými rozhodnutími, když…

Čítať viac
Několik dovedností, které byste měli získat v prváku na VŠ
19.09.2022

Několik dovedností, které byste měli získat v prváku na VŠ

  Začátek každého semestru je ideálním časem pro stanovení cílů, kterých chcete dosáhnout, a věcí, které se chcete naučit…

Čítať viac