Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

 

Nastupujete právě na výšku? V tomto článku vám přinášíme přehled změn, které vás můžou po nástupu na vysokou školu zaskočit.

 

Vyučovací hodiny na vysoké škole se rozdělují na přednášky a semináře. Účast na přednáškách bývá nepovinná, nedělá se na nich docházka a výuka bývá spíše teoretická. Přestože účast bývá dobrovolná, na mnoho přednášek se vyplatí chodit.

 

Naopak semináře nebo cvičení často probíhají v menších skupinkách, toleruje se jen omezený počet absencí a výuka je interaktivnější, studenti se do ní aktivně zapojují. Formou cvičení se vyučují například cizí jazyky nebo praktické předměty.

 

Vyučovací hodina již nebude trvat 45 minut, jak jste byli zvyklí, ale nejčastěji 90, nebo 80 minut. Se zvonkem taky nepočítejte, hodina začíná a končí příchodem a odchodem vyučujícího. Ani školní den nebude začínat ve stejný čas, ale pravděpodobně každý den jinak. Může se tak stát, že jeden den budete ve škole od půl sedmé ráno do půl sedmé večer, jindy třeba nebudete mít výuku vůbec.

 

Také na oslovování vyučujících, na které jste byli zvyklí ze střední, na vysoké zapoměňte. Na vysoké škole se učitelé oslovují titulem, který opravdu mají.

 

Místo do tříd budete chodit do poslucháren. Vaši vyučující vás budou o změnách místa ve výuce nebo o případném zrušení hodiny nejčastěji informovat pomocí nástěnek a informačních systémů škol.

 

Samozřejmě všechny školy a všechny obory se od sebe v detailech liší. Záleží třeba na počtu studentů v ročníku, v každém případě však je výuka od střední školy diametrálně odlišná.

Podobné články na blogu

Co to je diplomová práce?
18.10.2021

Co to je diplomová práce?

  Diplomová práce je typem školní práce, kterou obhajují studenti na vysokých školách. Jde o obsáhlejší pr…

Čítať viac
Co to je disertační práce?
08.10.2021

Co to je disertační práce?

  Disertační práce typem školní práce, kterou obhajují studenti na univerzitních vysokých školách. Jde o obsáhlou pr…

Čítať viac
Jaký je harmonogram akademického roku?
27.09.2021

Jaký je harmonogram akademického roku?

  Svůj harmonogram před začátkem akademického roku vydává každá z fakult. Naleznete zde veškeré důležité termíny, které…

Čítať viac