Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

Základní rozdíly mezi střední a vysokou školou

 

Nastupujete právě na výšku? V tomto článku vám přinášíme přehled změn, které vás můžou po nástupu na vysokou školu zaskočit.

 

Vyučovací hodiny na vysoké škole se rozdělují na přednášky a semináře. Účast na přednáškách bývá nepovinná, nedělá se na nich docházka a výuka bývá spíše teoretická. Přestože účast bývá dobrovolná, na mnoho přednášek se vyplatí chodit.

 

Naopak semináře nebo cvičení často probíhají v menších skupinkách, toleruje se jen omezený počet absencí a výuka je interaktivnější, studenti se do ní aktivně zapojují. Formou cvičení se vyučují například cizí jazyky nebo praktické předměty.

 

Vyučovací hodina již nebude trvat 45 minut, jak jste byli zvyklí, ale nejčastěji 90, nebo 80 minut. Se zvonkem taky nepočítejte, hodina začíná a končí příchodem a odchodem vyučujícího. Ani školní den nebude začínat ve stejný čas, ale pravděpodobně každý den jinak. Může se tak stát, že jeden den budete ve škole od půl sedmé ráno do půl sedmé večer, jindy třeba nebudete mít výuku vůbec.

 

Také na oslovování vyučujících, na které jste byli zvyklí ze střední, na vysoké zapoměňte. Na vysoké škole se učitelé oslovují titulem, který opravdu mají.

 

Místo do tříd budete chodit do poslucháren. Vaši vyučující vás budou o změnách místa ve výuce nebo o případném zrušení hodiny nejčastěji informovat pomocí nástěnek a informačních systémů škol.

 

Samozřejmě všechny školy a všechny obory se od sebe v detailech liší. Záleží třeba na počtu studentů v ročníku, v každém případě však je výuka od střední školy diametrálně odlišná.

Podobné články na blogu

Jak zůstat o Vánocích produktivní a přitom si odpočinout?
27.01.2023

Jak zůstat o Vánocích produktivní a přitom si odpočinout?

  Jak se blíží období Vánoc, může být obtížné zůstat produktivní. Řiďte se těmito tipy, abyste měli ve svém studiu navrch. Jak…

Čítať viac
Time management: tajemství úspěchu na VŠ
20.01.2023

Time management: tajemství úspěchu na VŠ

  Může být obtížné organizovat si čas jako student, zvláště pokud pracujete na plný úvazek nebo máte při studiu jiné povinnosti.…

Čítať viac
Proč si při rozhodování vybrat studium práva?
13.01.2023

Proč si při rozhodování vybrat studium práva?

  Kariéra práva je jen jednou z mnoha potenciálních cest, kterými se mohou studenti vydat. Proč byste si ji měli vybrat zrovna vy a jaké požadavky i v…

Čítať viac