Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Základní pravidla studentského time managementu

Základní pravidla studentského time managementu

 

Nenechte se ovládnout hektickým rozvrhem pomocí těchto tipů pro správu času. Vysoká škola může být pro mnoho studentů stresujícím obdobím a time management může být jednou z nejdůležitějších dovedností, které je třeba zvládnout.

 

Navštěvování přednášek, učení se na zkoušky, navazování přátelství a čas na odpočinek může rychle zaplnit váš rozvrh. Pokud se často přistihnete, že si přejete, aby den měl více hodin, tato příručka nabídne studentům tipy na řízení času, abyste mohli splnit to, co potřebujete, abyste se mohli pobavit se svými přáteli a získat zpět nějaký drahocenný čas pro sebe.

 

Vytvořte si kalendář

Nenechte se zaskočit důležitým testem, který má přijít za dva dny, nebo večeři s rodinou ve stejný večer, kdy jste plánovali skupinové studium. Vytvořte si kalendář se všemi nadcházejícími termíny, zkouškami, společenskými událostmi a dalšími časovými závazky s dostatečným předstihem, abyste viděli, co se chystá.

 

Uchovávejte svůj kalendář na místě, kde ho můžete vidět každý den, například v plánovači nebo na zdi nad stolem. Pokud dáváte přednost digitálnímu kalendáři, kontrolujte jej každý den jako první, aby byly důležité události čerstvé a aktuální.

 

Nastavte připomenutí

Po vytvoření kalendáře si pravidelně připomínejte, abyste zůstali na správné cestě, například abyste si předem dokončili studijní plán nebo naplánovali schůzku pro skupinový projekt. Znát termíny je důležité; stejně důležité je však udržet si přehled o mikro úkolech spojených s dodržováním těchto termínů. Můžete si nastavit budík na telefonu, zapsat si ho do fyzického plánovače nebo přidat upozornění do svého digitálního kalendáře.

Stanovte si priority

Někdy je opravdu příliš mnoho práce a příliš málo času. V těchto případech věnujte jen pár minut zhodnocení svých priorit. Zvažte, které termíny jsou nejnaléhavější, a také kolik energie máte.

 

Pokud jste schopni dokončit jednoduché úkoly jako první, zkuste je odstranit z cesty, než přejdete k úkolům, které vyžadují hodně soustředění. To může pomoci zmírnit určitý tlak tím, že zaškrtnete několik věcí ze svého seznamu úkolů.

 

Pokud se vám nedaří všechno vměstnat do vašeho rozvrhu, zvažte, co můžete odložit nebo čemu můžete jednoduše říct ne. Vaši přátelé pravděpodobně pochopí, pokud se s nimi budete muset sejít na kávu jindy, abyste se dostali na závěrečné sezení v knihovně před náročnou zkouškou.

 

Udělejte si čas na zábavu

Time management není jen o dokončení práce. Je to také o zajištění toho, že můžete dát sebe a svou duševní pohodu na první místo. Důsledné je zařazování času pro sebe do vašeho rozvrhu, který pomáhá udržet vaše duševní zdraví a váš život v rovnováze. Může být také užitečné mít věci, na které se můžete těšit, když procházíte stresovými obdobími.

 

Vyhledejte podporu

Příprava a organizace vás někdy může dostat do úzkých. Naštěstí máte spoustu lidí, kteří podporují váš úspěch. Udržujte sebe a své spolužáky v plnění úkolů tím, že si najdete partnera nebo studijní kamarády. Připomeňte svým spolubydlícím, když potřebujete více místa k práci a klid.

 

 

Buďte realisté

Někdy přijdou nepředvídatelné okolnosti nebo se vám prostě může stát, že nestihnete v daný den vše, co jste si předsevzali. Buďte trpěliví sami se sebou, když věci nejdou přesně podle plánu. Při sestavování kalendáře, plánu a seznamu priorit buďte realističtí v tom, čeho můžete dosáhnout, a pokud si nejste jisti, zahrňte čas navíc. To může pomoci snížit překážky a potenciální tření.

 

Time management není jen o dodržování pevného rozvrhu – je to také o tom, že si dáte prostor pro změnu.

 

Podobné články na blogu

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů
12.06.2024

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů

  Studium na vysoké škole vyžaduje efektivní řízení času, aby bylo možné zvládnout náročné akademické požadavky a zá…

Čítať viac
Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky
05.06.2024

Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky

  Psaní diplomové práce je náročný a často zdlouhavý proces, který vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Pokud se snažíte nají…

Čítať viac
Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?
30.05.2024

Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?

  Kombinace práce a odpočinku je klíčem k efektivnímu psaní diplomové práce, která vám pomůže udržet si produktivitu a zároveň…

Čítať viac