Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře žurnalistiky?

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře žurnalistiky?

 

Titul žurnalistiky vás naučí pracovat jako novinář. Naučíte se řadu dovedností, od toho, jak najít dobrý příběh, až po to, jak vést rozhovor a jak prezentovat informace kreativním a informativním způsobem.

 

Novináři pracují v nejrůznějších prostředích – od válečných zón po události celebrit – a vytvářejí zprávy o světě, ve kterém žijeme. Titul v oboru žurnalistika vám dá dovednosti potřebné k úspěchu v této náročné, ale vzrušující kariéře.

Co je žurnalistika?

Jednoduše řečeno, žurnalistika je praxe zjišťování informací o aktuálním dění a vytváření zpráv o něm. Žurnalistika poskytuje faktické informace o lidech, místech, politice a kultuře. Novinářské zprávy se objevují v různých formátech, včetně novin, časopisů, televizních pořadů, rozhlasových zpráv, podcastů a webových stránek. Ti, kteří pracují jako novináři, shromažďují informace o aktuálním dění prostřednictvím rozhovorů a výzkumů a prezentují je veřejnosti.

Existuje mnoho různých typů novinářů a ti, kteří pracují v oboru, si mohou vyvinout specializace, které jim nejlépe vyhovují. Možná se například vidíte, že pracujete jako zahraniční korespondent, autor časopisu nebo tazatel celebrit.

Akademické studium žurnalistiky si klade za cíl poskytnout studentům dovednosti potřebné pro práci v této konkurenční oblasti. Titul v oboru žurnalistika vás naučí, jak zkoumat informace, jak psát zprávy a články , a také se naučíte multimediálním dovednostem, jako je vytváření fotografií a videí. Kromě toho se dozvíte o mediálním právu, politice, datové žurnalistice a o tom, jak pracovat s tiskovými mluvčími a organizacemi.

Studium žurnalistiky klade důraz na praktické dovednosti potřebné k vykonávání této práce, což vám dává sebevědomí při plnění zdánlivě skličujících úkolů, jako je oslovování lidí, kladení otázek a psaní článků, se kterými ne každý bude souhlasit nebo se jim bude líbit.

 

Co se při studiu naučíte?

Pokud si myslíte, že titul v oboru žurnalistika je o psaní, zamyslete se znovu. Titul v tomto předmětu bude různorodý a bude pokrývat řadu témat. Některé moduly, které můžete pokrýt jako součást bakalářského nebo postgraduálního studia žurnalistiky, zahrnují:

  • Základní novinářské dovednosti: Většina kurzů žurnalistiky na bakalářské úrovni má základní modul, který pokryje základní novinářské dovednosti při shromažďování zpráv a zpravodajství. Tento modul by vám také mohl poskytnout přehled o mediálním průmyslu.
  • Rozdělení žurnalistických metod: Mnoho kurzů na pregraduální i postgraduální úrovni se zaměří na různé typy žurnalistiky a naučí vás praktické dovednosti potřebné k tomu, abyste byli novináři. Můžete mít například modul pro psaní funkcí, modul, který vás naučí vytvářet rozhlasové zprávy, a modul videožurnalistiky. Některé kurzy budou mít také modul o pohovorech.
  • Novinářská etika: Novináři se musí rozhodnout, co a jak ukázat. Etický modul zařazuje žurnalistiku do jejího širšího kontextu a zkoumá typy etických problémů, s nimiž se mohou novináři setkat, například jak se chovat spravedlivě k dotazovaným a jak podávat zprávy spravedlivým a vyváženým způsobem.
  • Mediální právo: Dobrý kurz žurnalistiky se pravděpodobně bude týkat mediálního práva, například kdy by zdroje měly být anonymní, a také zákonů týkajících se soukromí, licencí, autorských práv a urážky na cti.

Jaká bude vaše kariérní perspektiva?

Žurnalistika může být vzrušující a obohacující kariéra – ale není pro každého. Mezi dovednosti dobrých novinářů patří:

  • Schopnosti kritického myšlení.
  • Schopnost přizpůsobit se a být flexibilní.
  • Kreativita a nezávislost.
  • Dobré komunikační a naslouchací schopnosti.

Pokud pracujete jako novinář, budete také muset dodržovat přísné termíny, budovat vztahy s kontakty a vést rozhovory. Ale pokud to zní skličujícím způsobem, nebojte se. Mnoho lidí si tyto dovednosti rozvíjí v zaměstnání a titul v oboru žurnalistika je pomůže vybudovat.

Mnoho novinářů je přitahováno k této profesi, protože se zajímají o zprávy a aktuální události. Mohou být zapálení pro konkrétní problém nebo problémy a chtějí hrát roli ve zlepšování světa kolem sebe.

Podobné články na blogu

Několik tipů, jak efektivně zvýšit soustředění při psaní závěrečné práce
22.05.2024

Několik tipů, jak efektivně zvýšit soustředění při psaní závěrečné práce

  Soustředění při psaní diplomové práce doma může být náročné, ale s několika strategiemi a technikami můžete zvýšit svou…

Čítať viac
Jaký si připravit systém odměn při psaní závěrečky na VŠ?
15.05.2024

Jaký si připravit systém odměn při psaní závěrečky na VŠ?

  Vytvoření systému odměn při psaní závěrečné práce může být skvělým způsobem, jak si udržet motivaci a odměnit se za dosažené …

Čítať viac
Jak si rozvrhnout psaní bakalářské práce den po dni?
08.05.2024

Jak si rozvrhnout psaní bakalářské práce den po dni?

  Rozvržení psaní bakalářské práce podle dní je klíčové pro efektivní plánování a dosažení va&scaron…

Čítať viac