Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře lingvistiky?

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře lingvistiky?

 

Zajímáte se o studium lingvistiky, nebo si jen nejste jistí, co přesně takové studium obnáší? Přečtěte si následující článek a načerpejte potřebné informace o tomto zajímavém oboru.

 

Jednoduše řečeno, lingvistika je studium jazyka, jak funguje, jak se získává a jak jej lidé používají ke komunikaci. Ačkoli se lingvisté často zajímají o různé jazyky a mohou jimi mluvit, lingvisté vědí více o tom, jak jazyk funguje, než aby měli schopnost mluvit a rozumět více jazykům. Polyglot je člověk, který mluví mnoha jazyky. Pokud vás tedy lingvistika konkrétní jazyky nenaučí, proč ji studovat?

Každý jazyk je jako jediný svého druhu. Zachycuje jedinečné konceptualizace světa a má své vlastní způsoby vytváření slov, frází a vět pro sdělování myšlenek. Když porovnáváme slova a struktury různých jazyků, dospějeme k lepšímu porozumění světu, ve kterém žijeme. Kromě pouhého pochopení složitosti světových jazyků lze tyto znalosti použít ke zlepšení komunikace mezi lidmi, přispět k překladatelským činnostem, pomoc při úsilí o gramotnost a léčbě poruch řeči. A pro studium a studium jazyků je samozřejmě cenné také lingvistické školení.

 

Protože jazyk zachycuje, jak vnímáme svět kolem nás a jak se k sobě vztahujeme, definuje, kdo jsme. Náš první jazyk neboli „mateřský jazyk“, se kterým vyrůstáme, je ten, který používáme k vyjádření toho, co je v našich srdcích; je to jazyk našeho srdce. Mnoho komunit v menšinovém jazyce je marginalizováno kvůli svému kulturnímu zázemí nebo proto, že jazyk jejich srdce není jazykem moci. Výsledkem je, že tisíce komunit hovořících menšinami nemají přístup ke vzdělání v jazyce, kterému rozumějí. Uvíznou v kruhu chudoby a diskriminace jednoduše proto, že nejsou součástí většinového jazyka a kultury.

Lingvistika je vědecké studium jazyka.

Základem lingvistiky je porozumění:

  • Nevědomé znalosti, které lidé o jazyce mají
  • Jak si lidé osvojují jazyk
  • Obecné a specifické struktury jazyka
  • Jak se liší jazyky
  • Jak jazyk ovlivňuje způsob, jakým se lidé vzájemně ovlivňují a přemýšlejí o světě

 

Lingvisté zkoumají, jak lidé získávají znalosti o jazyce, jak tyto znalosti interagují s jinými myšlenkovými procesy, jak se liší mezi mluvčími a geografickými oblastmi a jak tyto znalosti výpočtově modelovat. Studují, jak znázornit strukturu různých aspektů jazyka (jako jsou zvuky nebo význam), jak teoreticky vysvětlit různé jazykové vzorce a jak se různé složky jazyka vzájemně ovlivňují. Mnoho lingvistů používá statistickou analýzu, matematiku a logický formalismus k vysvětlení vzorů, které pozorují.

Lingvistika je obor, který poskytuje vhled do jednoho z nejzajímavějších aspektů lidského vědění a chování. Vystudovat lingvistiku znamená učit se o mnoha aspektech lidského jazyka.

 

Podobné články na blogu

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci
29.09.2023

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci

  Dobrá práce s citacemi je základem autorské etiky i publikačních zásad. Než svoji závěrečnou práci odevzdáte, buďte si jist…

Čítať viac
8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání
27.09.2023

8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání

  Určitě to není jednoduché, ale existuje několik tipů, jak zvládat studium při zaměstnání. Zde je osm tipů, které by Vám mohly pomoci:   …

Čítať viac
8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole
20.09.2023

8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole

  Prokrastinace je problém, který trápí mnoho studentů. Zde je osm tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole:   Vytvořte si plán…

Čítať viac