Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Studenti vysokých škol a syndrom vyhoření

Studenti vysokých škol a syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření je stav, který by žádný člověk rozhodně neměl podceňovat. Často je spojovaný s lidmi s náročným zaměstnáním, ale málo se mluví o tom, že jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou právě vysokoškolští studenti. Jaké jsou jeho příznaky a jak proti němu bojovat?

 

Člověk, kterého postihne syndrom vyhoření, nemá fyzickou a psychickou energii. Všechno ho unavuje, ztrácí zájem o studium a jen útrpně čeká, až semestr skončí a bude mít klid. Jednotlivé příznaky se liší případ od případu, ale obecně platí, že syndrom vyhoření poznáte absolutní ztrátou energie, nadšení a chuti do života.

 

Častou příčinou je dlouhodobý stres, přehršel studijních povinností a zanedbání péče o sebe sama. K syndromu vyhoření může dojít v průběhu celého akademického roku, ale typický je zejména pro období, kdy je student pod větším tlakem, tedy během zkouškového, při psaní závěrečné práce, nebo v období přijímacích zkoušek.

 

Riziková je také snaha kombinovat více povinností najednou. Jak práci, studium, tak i společenský život. Tento stav rovněž mohou ovlivnit další faktory, jako jsou například příliš velké nároky rodičů, vlastní nerealistické cíle a špatný time-management.

Jak bojovat se syndromem vyhoření?

Naštěstí se s tím v každé fázi dá něco dělat. Základem je nenaložit si na sebe víc povinností, než můžete reálně zvládnout. Je lepší si stanovit dosažitelné cíle a těch se držet. Stejně tak pomáhá udělat si pořádek ve svých povinnostech, vypracovat si studijní plán a práci si rozvrhnout tak, abyste se nedostávali do zbytečně stresových situací.

 

Základem úspěchu je také nezapomínat na své koníčky. Řadě studentů pomáhá, když si během učení dělají krátké přestávky. A samozřejmostí je dostatek spánku a cvičení či jiné fyzické aktivity.

Podobné články na blogu

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře žurnalistiky?
30.06.2022

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře žurnalistiky?

  Titul žurnalistiky vás naučí pracovat jako novinář. Naučíte se řadu dovedností, od toho, jak najít dobrý příběh, až po to, jak vé…

Čítať viac
Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře mezinárodních vztahů?
27.06.2022

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře mezinárodních vztahů?

  Svět potřebuje jednotlivce, kteří mají velké ambice a chtějí mít pozitivní dopad. Studium mezinárodních vztahů je skvělý způsob,…

Čítať viac
Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře lingvistiky?
17.06.2022

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře lingvistiky?

  Zajímáte se o studium lingvistiky, nebo si jen nejste jistí, co přesně takové studium obnáší? Přečtěte si následující čl…

Čítať viac