Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Studenti vysokých škol a syndrom vyhoření

Studenti vysokých škol a syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření je stav, který by žádný člověk rozhodně neměl podceňovat. Často je spojovaný s lidmi s náročným zaměstnáním, ale málo se mluví o tom, že jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou právě vysokoškolští studenti. Jaké jsou jeho příznaky a jak proti němu bojovat?

 

Člověk, kterého postihne syndrom vyhoření, nemá fyzickou a psychickou energii. Všechno ho unavuje, ztrácí zájem o studium a jen útrpně čeká, až semestr skončí a bude mít klid. Jednotlivé příznaky se liší případ od případu, ale obecně platí, že syndrom vyhoření poznáte absolutní ztrátou energie, nadšení a chuti do života.

 

Častou příčinou je dlouhodobý stres, přehršel studijních povinností a zanedbání péče o sebe sama. K syndromu vyhoření může dojít v průběhu celého akademického roku, ale typický je zejména pro období, kdy je student pod větším tlakem, tedy během zkouškového, při psaní závěrečné práce, nebo v období přijímacích zkoušek.

 

Riziková je také snaha kombinovat více povinností najednou. Jak práci, studium, tak i společenský život. Tento stav rovněž mohou ovlivnit další faktory, jako jsou například příliš velké nároky rodičů, vlastní nerealistické cíle a špatný time-management.

Jak bojovat se syndromem vyhoření?

Naštěstí se s tím v každé fázi dá něco dělat. Základem je nenaložit si na sebe víc povinností, než můžete reálně zvládnout. Je lepší si stanovit dosažitelné cíle a těch se držet. Stejně tak pomáhá udělat si pořádek ve svých povinnostech, vypracovat si studijní plán a práci si rozvrhnout tak, abyste se nedostávali do zbytečně stresových situací.

 

Základem úspěchu je také nezapomínat na své koníčky. Řadě studentů pomáhá, když si během učení dělají krátké přestávky. A samozřejmostí je dostatek spánku a cvičení či jiné fyzické aktivity.

Podobné články na blogu

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?
17.04.2024

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?

  V dnešní době se mění dynamika pracovního trhu rychleji než kdy jindy. S rozvojem technologií a automatizace se mění požadavky na pracovníky…

Čítať viac
Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem
10.04.2024

Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem

  Dokončení vysokoškolského vzdělání představuje v dnešní době klíčový krok k dosažení úspěchu a otevření…

Čítať viac
Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce
03.04.2024

Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce

  Kontrola závěrečného textu diplomové práce je klíčovým krokem k zajištění jeho kvality a přesnosti. Zde je několik kroků, které…

Čítať viac