Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Psaní vědeckého abstraktu krok za krokem

Psaní vědeckého abstraktu krok za krokem

 

Tu a tam budete muset napsat vědeckou práci. Pokud jste v celé záležitosti nováčkem, možná se přistihnete, že se potýkáte s principy vědeckého psaní, od nastínění abstraktu po otázku, z jakého úhlu pohledu byste měli psát. Čtěte dále, abyste rozptýlili své obavy a zlepšili své porozumění vědeckému psaní.

 

Co je tedy vědecké psaní? Vědecké psaní je svým způsobem zvláštní styl psaní, který se používá ke sdělování vlastního výzkumu ostatním. Jasným, nestranným a vyváženým způsobem. Tato představa existuje od čtrnáctého století, kdy Thomas Sprat rozhodl, že vědecké bádání by mělo být psáno jasným, téměř klinickým způsobem, místo aby bylo prošpikováno filozofickými a rétorickými výstřelky.

 

Neexistuje žádný způsob, jak to obejít, pokud jste vysokoškolským studentem – vědecké (někdy nazývané akademické) psaní je dovednost, kterou musíte získat, abyste měli úspěšnou akademickou kariéru. Součástí toho je možnost prezentovat svůj výzkumný návrh na semestrální práci nebo publikaci. Krátký nástin vašich výzkumných záměrů se nazývá abstrakt a jeho forma je pevně strukturovaná:

  1. Široký úvod. Nikdy byste neměli skákat do konkrétních detailů své studie – představujte širší téma, např. oblast výzkumu, konkrétní knihu nebo kontext, ve kterém budou experimenty prováděny.


 

  1. Uveďte problém. Vysvětlete, na jaký aspekt se zaměřujete.


 

  1. Vysvětlete metodiku. Musíte podrobně uvést, jaké metody se při výzkumu používají (např. experimenty, průzkumy, analýza atd.)


 

  1. Teoretický rámec. Nemůžete vymýšlet nové teorie (alespoň ne v krátkých univerzitních pracích); musíte aktivně pracovat s existujícím diskursem. Uveďte teorie, které budete používat při své analýze.


 

  1. Tvrzení/hypotéza práce. Ujistěte se, že je vaše hypotéza jasná – to je váš předpoklad o výzkumném problému a možných výsledcích/řešení.

Abstrakty mají obvykle 250-300 slov a slouží jako stručný přehled vaší práce. I když někteří navrhují, abyste abstrakt psali až jako poslední po dokončení práce, není to vždy možné.

 

Podobné články na blogu

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů
12.06.2024

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů

  Studium na vysoké škole vyžaduje efektivní řízení času, aby bylo možné zvládnout náročné akademické požadavky a zá…

Čítať viac
Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky
05.06.2024

Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky

  Psaní diplomové práce je náročný a často zdlouhavý proces, který vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Pokud se snažíte nají…

Čítať viac
Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?
30.05.2024

Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?

  Kombinace práce a odpočinku je klíčem k efektivnímu psaní diplomové práce, která vám pomůže udržet si produktivitu a zároveň…

Čítať viac