Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Průvodce digitální detoxikací pro studenty

Průvodce digitální detoxikací pro studenty

 

Neexistují žádná tvrdá a rychlá pravidla, jak provést digitální detox, ale zde je několik užitečných pokynů, jak začít a ve správném rozpoložení dlouhodobě pokračovat.

 

  1. Stanovte si své cíle a záměry a buďte realističtí. Začněte v malém tím, že se zavážete k cílům, jako je nepoužívat telefon u jídelního stolu nebo jít na procházku během přestávky na oběd místo rolování na telefonu. Pak to můžete posunout o stupeň výš tím, že se zavážete, že nebudete přes víkend používat svůj telefon nebo že se týden nebo dva zdržíte používání aplikací sociálních médií. Musíte si vybrat, co vám vyhovuje v kontextu vašeho studia a pracovního života. Aplikace sociálních médií, jako je Instagram, vám umožňují nastavit limity času, kdy je každý den používáte.

  2. Vyberte si konkrétní detox. To souvisí s bodem jedna. Pokud nechcete jít úplně mimo, vyberte si konkrétní detox, který vám prospěje. Pokud víte, že vám sociální média žerou čas a máte ze sebe špatný pocit, zaměřte se čistě na detox sociálních sítí. Pokud jste závislí na zprávách nebo hrách, zkuste některé z těchto aplikací z telefonu odstranit. Musíte detoxikovat pozorným způsobem, protože vám to pomůže změnit způsob, jakým interagujete s vaší technologií.

  3. Zbavte se zbytečného rušení. Vypněte upozornění pro aplikace, které nejsou nutné (jako zpravodajské aplikace, Instagram, Twitter, Facebook atd.). Také když pracujete/studujete, dejte si telefon do jiné místnosti, abyste nebyli v pokušení sahat po něm každých pár minut.

  4. Věnujte konkrétní denní dobu, abyste to dohnali. Pokud se nejedná o naléhavý telefonát nebo SMS, zkuste neodpovídat okamžitě na SMS a komentáře. Vyhraďte si někdy během dne 30 minut, abyste dohnali odpovědi. Nebo dokonce počkejte do víkendu.

  5. Najděte si koníčka, kterému se budete věnovat, když svá zařízení nepoužíváte. Co byste chtěli dělat teď, když nemáte svůj telefon ani přístup k Netflixu? Více čtení? Chodit více ven? Hra na nástroj? Práce na zahradě? Můžete dělat tolik věcí, které jsou dobré pro vaši pohodu, které nezahrnují technologie.

 

Podobné články na blogu

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci
29.09.2023

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci

  Dobrá práce s citacemi je základem autorské etiky i publikačních zásad. Než svoji závěrečnou práci odevzdáte, buďte si jist…

Čítať viac
8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání
27.09.2023

8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání

  Určitě to není jednoduché, ale existuje několik tipů, jak zvládat studium při zaměstnání. Zde je osm tipů, které by Vám mohly pomoci:   …

Čítať viac
8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole
20.09.2023

8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole

  Prokrastinace je problém, který trápí mnoho studentů. Zde je osm tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole:   Vytvořte si plán…

Čítať viac