Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jakou strukturu má mít bakalářská práce?

Jakou strukturu má mít bakalářská práce?

 

Disertační práce zahrnuje velký kus akademického psaní založený na původním výzkumu. A dost možná bude nejdelším psaním, do kterého jste se dosud pustili. Jak takovou práci správně strukturovat?

 

Ne všechny disertační práce mají být strukturovány stejnou formou. Ta bude záviset na vašem oboru, disciplíně, tématu a přístupu. Například disertační práce v humanitních oborech jsou často strukturovány spíše jako dlouhá esej, která vytváří celkový argument na podporu ústřední teze, s kapitolami uspořádanými kolem různých témat nebo případových studií. Pokud ale provádíte empirický výzkum v přírodních nebo společenských vědách, měla by vaše disertační práce obecně obsahovat všechny následující prvky.

Úvodní část

Úvodní část by měla obsahovat především vaše identifikační údaje, prohlášení autora a anotaci. Také stručnou charakteristiku disertační práce z hlediska jejího obsahu, určení a výsledků. Dále seznam používaných symbolů a zkratek, společně se seznamem tabulek a obrázků a obsahem.

Textová část

Hlavní textová část práce obsahuje úvod, cíl práce a popis současného stavu řešeného tématu včetně literární rešerše. Poté metodiku, popis řešení a výsledky výzkumu a hodnocení s důrazem na uvedení vlastních přínosů disertanta a závěr. Nesmí chybět soupis bibliografických citací zpracovaný podle ČSN ISO 690 kompletní bibliografii.

Přílohy

Do příloh se umísťují další informace doplňující hlavní text, například vysvětlení metod a technik výzkumu, které jsou shrnuty v textu, obrazová dokumentace, uživatelské příručky a návody na použití.

Závěrečná část

Závěrečná část disertační práce může a nemusí obsahovat poděkování, rejstřík a případné dodatky.

Podobné články na blogu

Několik tipů, jak čas na studium maximálně využít
17.01.2022

Několik tipů, jak čas na studium maximálně využít

  Studium není ta nejpříjemnější činnost na světě. Ještě horší ovšem je, když trávíte čas studiem, jen abyste zjistili, že…

Čítať viac
Několik triků, jak se lépe soustředit na studium
14.01.2022

Několik triků, jak se lépe soustředit na studium

  Mnoho studentů se špatně soustředí na studium – a kdo je může vinit? Problém nespočívá v tom, že studium je nezajímavé, ale spí…

Čítať viac
Víte, jaký jste typ studenta?
10.01.2022

Víte, jaký jste typ studenta?

  Každému jde něco jiného, každý má jiné zájmy, dovednosti a schopnosti. Stejně tak i ve studiu platí, že někomu jde lépe to a někomu…

Čítať viac