Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jakou strukturu má mít bakalářská práce?

Jakou strukturu má mít bakalářská práce?

 

Disertační práce zahrnuje velký kus akademického psaní založený na původním výzkumu. A dost možná bude nejdelším psaním, do kterého jste se dosud pustili. Jak takovou práci správně strukturovat?

 

Ne všechny disertační práce mají být strukturovány stejnou formou. Ta bude záviset na vašem oboru, disciplíně, tématu a přístupu. Například disertační práce v humanitních oborech jsou často strukturovány spíše jako dlouhá esej, která vytváří celkový argument na podporu ústřední teze, s kapitolami uspořádanými kolem různých témat nebo případových studií. Pokud ale provádíte empirický výzkum v přírodních nebo společenských vědách, měla by vaše disertační práce obecně obsahovat všechny následující prvky.

Úvodní část

Úvodní část by měla obsahovat především vaše identifikační údaje, prohlášení autora a anotaci. Také stručnou charakteristiku disertační práce z hlediska jejího obsahu, určení a výsledků. Dále seznam používaných symbolů a zkratek, společně se seznamem tabulek a obrázků a obsahem.

Textová část

Hlavní textová část práce obsahuje úvod, cíl práce a popis současného stavu řešeného tématu včetně literární rešerše. Poté metodiku, popis řešení a výsledky výzkumu a hodnocení s důrazem na uvedení vlastních přínosů disertanta a závěr. Nesmí chybět soupis bibliografických citací zpracovaný podle ČSN ISO 690 kompletní bibliografii.

Přílohy

Do příloh se umísťují další informace doplňující hlavní text, například vysvětlení metod a technik výzkumu, které jsou shrnuty v textu, obrazová dokumentace, uživatelské příručky a návody na použití.

Závěrečná část

Závěrečná část disertační práce může a nemusí obsahovat poděkování, rejstřík a případné dodatky.

Podobné články na blogu

Co je analogie a jak ji využít v psaní?
15.03.2023

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

  Analogie je  literární prostředek , který vzájemně srovnává zdánlivě nesouvisející věci. Jak a kdy ji správně využ…

Čítať viac
5 způsobů, jak zvýšit počet slov ve vaší VŠ práci
08.03.2023

5 způsobů, jak zvýšit počet slov ve vaší VŠ práci

  Počet slov může tvořit významnou část hodnocení vaší práce, ale vaše konečná známka bude pravděpodobně záviset na tom,…

Čítať viac
5 způsobů, jak snížit počet slov ve vaší VŠ práci
01.03.2023

5 způsobů, jak snížit počet slov ve vaší VŠ práci

  Když se snažíte snížit počet slov, je důležité použít skalpel a ne sekeru – to znamená, že nechcete mazat velké části textu, ale pečlivě…

Čítať viac