Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jakou strukturu má mít bakalářská práce?

Jakou strukturu má mít bakalářská práce?

 

Disertační práce zahrnuje velký kus akademického psaní založený na původním výzkumu. A dost možná bude nejdelším psaním, do kterého jste se dosud pustili. Jak takovou práci správně strukturovat?

 

Ne všechny disertační práce mají být strukturovány stejnou formou. Ta bude záviset na vašem oboru, disciplíně, tématu a přístupu. Například disertační práce v humanitních oborech jsou často strukturovány spíše jako dlouhá esej, která vytváří celkový argument na podporu ústřední teze, s kapitolami uspořádanými kolem různých témat nebo případových studií. Pokud ale provádíte empirický výzkum v přírodních nebo společenských vědách, měla by vaše disertační práce obecně obsahovat všechny následující prvky.

Úvodní část

Úvodní část by měla obsahovat především vaše identifikační údaje, prohlášení autora a anotaci. Také stručnou charakteristiku disertační práce z hlediska jejího obsahu, určení a výsledků. Dále seznam používaných symbolů a zkratek, společně se seznamem tabulek a obrázků a obsahem.

Textová část

Hlavní textová část práce obsahuje úvod, cíl práce a popis současného stavu řešeného tématu včetně literární rešerše. Poté metodiku, popis řešení a výsledky výzkumu a hodnocení s důrazem na uvedení vlastních přínosů disertanta a závěr. Nesmí chybět soupis bibliografických citací zpracovaný podle ČSN ISO 690 kompletní bibliografii.

Přílohy

Do příloh se umísťují další informace doplňující hlavní text, například vysvětlení metod a technik výzkumu, které jsou shrnuty v textu, obrazová dokumentace, uživatelské příručky a návody na použití.

Závěrečná část

Závěrečná část disertační práce může a nemusí obsahovat poděkování, rejstřík a případné dodatky.

Podobné články na blogu

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?
17.04.2024

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?

  V dnešní době se mění dynamika pracovního trhu rychleji než kdy jindy. S rozvojem technologií a automatizace se mění požadavky na pracovníky…

Čítať viac
Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem
10.04.2024

Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem

  Dokončení vysokoškolského vzdělání představuje v dnešní době klíčový krok k dosažení úspěchu a otevření…

Čítať viac
Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce
03.04.2024

Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce

  Kontrola závěrečného textu diplomové práce je klíčovým krokem k zajištění jeho kvality a přesnosti. Zde je několik kroků, které…

Čítať viac