Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jaká jsou základní pravidla vědeckého psaní?

Jaká jsou základní pravidla vědeckého psaní?

 

V životě každého studenta nastane chvíle, kdy je požádán, aby napsal seminární práci. Procházejí bolestivou fází výběru tématu, píšou osnovu, nalézají klíčové odkazy a čtou tuny stránek. Když ale dojde na to, dát všechnu tu chytrost na papír, pokulhávají. Pokud jste se někdy potýkali s vědeckým psaním, nastal čas překonat své obavy a potíže.

 

Stěžovat si univerzitní život nějakými pravidly psaní by byla velká škoda, že? Tvrdou pravdou je, že vědecké psaní může být obtížné, i když jste se již naučili jeho základy.

  • Písmo by mělo být jasné a přesné. I když mohou být vaše věty delší, měly by být stále soudržné a měly by mít pointu. Vaše publikum je dobře vzdělané a dokáže si podmanit odstavcové věty, ale nikdo se nedokáže vypořádat s textem, který pokračuje dál a dál a nikdy nedosáhne svého cíle.


 

  • Měla by existovat jasná organizační struktura. To zahrnuje úvod, hlavní část, závěr a příslušné podkapitoly. Struktura by měla sledovat logický postup studií, experimentů, argumentů a diskuse o výsledcích.


 

  • Implicitní by mělo být explicitní. Jakmile se dostanete hluboko do svého tématu, vše dává dokonalý smysl a někdy se to přenese do psaní. Pamatujte, že to, že je něco zřejmé vám, neznamená, že je to jasné i někomu jinému . Nenechte lidi hádat; dejte najevo své myšlenky. To někdy také zahrnuje vysvětlení v několika krátkých větách určitých klíčových teorií, se kterými se zabýváte. Váš článek by neměl nutit vaše čtenáře, aby si vygooglovali milion dalších jmen, o kterých se zmiňujete – mělo by být jasné, proč jsou důležitá.


 

  • Písmo musí být neutrální. Vyhněte se jakémukoli slangu nebo žargonu, jako je mor. Ve skutečnosti se tomu vyhýbejte co nejvíce. Pište neutrálně a vyhýbejte se barvitým výrazům.


 

  • Žádné plagiátorství. Jakákoli krádež duševního vlastnictví je nezákonná a nejen, že vás okamžitě škola vyhodí, ale také by vás mohla potenciálně obvinit z trestného činu. Jak se tomu vyhnout? Správným citováním vašich zdrojů.

 

Podobné články na blogu

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu
26.02.2024

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu

  Studijní rutina hraje klíčovou roli v dosahování akademických cílů a udržení emocionální pohody během studií. Vytv…

Čítať viac
Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí
21.02.2024

Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí

  Učení nemusí být pouze o nudě a opakování. Existuje celá řada zábavných a kreativních metod, které mohou zvý…

Čítať viac
Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem
14.02.2024

Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem

  Získání stáže nebo praxe může být klíčovým krokem k budoucí kariérní úspěchu. Avšak příprava na tuto…

Čítať viac