Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak zvládnout prvák na VŠ a nezbláznit se z něj?

Jak zvládnout prvák na VŠ a nezbláznit se z něj?

 

Nečekejte jen, že vás ke studiu bude nutit někdo jiný. Teď jsi dospělý, takže lidé na univerzitě se k tobě budou podle toho chovat. Účast na přednáškách a studium je dobrovolné a učitelé vám již nebudou klást zkušební otázky před celou třídou ani kontrolovat, zda jste si zopakovali studijní látku z minulé hodiny.

 

To je důvod, proč je tolik studentů na konci prvního semestru překvapeno — najednou zjistí, kolik esejí a informací musí zpracovat. Studijní materiály k jedné zkoušce jsou často srovnatelné s celou maturitou. Jak úspěšně zvládnout první zkouškové období a nezbláznit se? Držte se těchto tří pravidel.

 

Nezůstávejte pozadu

Navštěvujte přednášky a dělejte si poznámky. Nemusíte si zapisovat vše, co učitel říká, ale poznamenejte si alespoň obecné myšlenky, abyste věděli, co se později učit. Čas od času si také poznamenejte něco zajímavého. To vám pomůže zapamatovat si, o čem byla přednáška.

Sledujte důležitá data

Nepište důležité termíny na náhodné kousky papíru. Kupte si diář, kalendář nebo použijte nějakou šikovnou aplikaci do telefonu. Zaznamenejte si všechna data na jednom místě, aby vám nic neuniklo. Pokud zjistíte, že máte mít na stejný týden připraveno několik esejí, začněte na nich hned pracovat. Neřiďte se pravidlem „co můžete udělat dnes, odložte na zítřek“, protože úkol snadno odložíte na pozítří a brzy se ocitnete v časové tísni. Snažte se plánovat co nejlépe.

Používejte efektivní techniky

 

Pokud je to možné, přihlašte se maximálně na dvě zkoušky týdně a na různé dny, aby se nepletly studijní materiály a nebyli jste ve stresu. Bohužel neexistuje jeden správný způsob plánování zkoušek, každý má své vlastní metody a styly, které mu konkrétně sedí. Stále platí jedno obecné pravidlo, že opakování funguje pokaždé. Využijte čas na dojíždění a projděte si alespoň deset minut své poznámky z předchozí hodiny. Vaše zkouška potom nebude takové mučení. Pokud se vám některý studijní materiál zdá být nezapamatovatelný, použijte mnemotechnickou techniku.

 

Za každý semestr, který úspěšně projdete, si dejte nějakou motivační odměnu. Může to být malý dárek, výlet, nebo pár dní volna. Odměny se mohou stát vaším vnitřním motorem, který vydrží následující měsíce vašeho studia.

Podobné články na blogu

Myslete pozitivně, buďte pozitivní
24.05.2023

Myslete pozitivně, buďte pozitivní

  Bez ohledu na to, co studujete nebo kde jste ve světě, pozitivní myšlení může být mocným nástrojem. Studentský život může být v dne…

Čítať viac
Time management: tajemství úspěchu na VŠ při zaměstnání
17.05.2023

Time management: tajemství úspěchu na VŠ při zaměstnání

  Může být obtížné organizovat si čas jako student, zvláště pokud pracujete na plný úvazek. Postupujte podle těchto tipů, které vá…

Čítať viac
Studium VŠ při práci na plný úvazek
10.05.2023

Studium VŠ při práci na plný úvazek

  Skloubit studium s prezenční prací je bezesporu výzva. Níže je uvedeno několik nejlepších tipů pro každého, kdo je v podobné situaci. …

Čítať viac