Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak v prváku na VŠ psát dobré eseje?

Jak v prváku na VŠ psát dobré eseje?

 

Může to být obtížné a dokonce děsivé, zejména v prvním ročníku, kdy nevíte, co od vás vaši profesoři očekávají. Eseje na univerzitě se velmi liší od prací, které jste vytvořili na střední škole, takže je nutná určitá příprava. Když to však pochopíte, psaní esejí bude snadné a budete je psát téměř na autopilota. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci.

Přihlašte se do kurzu

Pokud vaše škola nabízí kurz Akademického psaní, přihlaste se do něj ještě v prvním ročníku. Poznatky, které získáte, vám budou sloužit doslova po celý život. Nebo alespoň během všech těch let vašeho studia. A při tom můžete získat nějaké kredity. Pokud vaše škola nebo studijní program takový kurz nenabízí, určitě nějaký najdete online. Stačí zkusit googlovat nebo hledat na YouTube, videí a návodů k tématu je spousta.

Cvičení dělá mistra

Stejně jako každá dovednost, psaní esejí je něco, co si musíte procvičit, abyste se v tom zdokonalili. Uvolněte se, vaši učitelé to vědí. Přesto se musíte neustále snažit zlepšovat. Ve druhém ročníku už učitelé nebudou tak benevolentní a nebudou už tolerovat nedbalou práci.

Získejte zpětnou vazbu

Pokud navštěvujete kurz akademického psaní, je velká šance, že váš učitel skutečně přečte každé slovo vaší eseje a poskytne vám upřímnou zpětnou vazbu. Nebojte se toho. Pokuste se přepsat svou esej s ohledem na tyto rady, příště to bude určitě mnohem lepší. Pokud je váš učitel dostatečně trpělivý, možná si přečte i váš druhý pokus a nabídne vám neocenitelné rady.

 

Pokud se nemůžete zúčastnit kurzu nebo váš učitel nemá tolik času, můžete zkusit požádat o pomoc starší studenty. Nebo se můžete zeptat svých spolužáků a vytvořit si vlastní malý kroužek psaní. Pohled jiného člověka vás může přimět všimnout si vašich chyb a při čtení práce jiných lidí můžete pochopit, co funguje a co ne.

Jsou akademické!

Nezapomeňte používat formální jazyk, citovat své zdroje a nikdy neplagiovat. Vážně, existuje software, který vás dokáže odhalit během minuty. Pokud si to váš učitel nepřeje, neuvádějte k tématu své osobní pocity. Akademické eseje jsou v podstatě vědecké články, které by měly zůstat objektivní.

Strukturujte

Každá esej potřebuje úvod, hlavní část, kde budete rozvíjet své argumenty a diskutovat o argumentech a solidní závěr. Nejčastější začátečnickou chybou je zapomenutí, že poslední odstavec by měl celý text uzavírat. Závěr nenabízí žádné nové informace, pouze shrnuje vaše výsledky. Základní pravidlo: Čtenář by měl být schopen pochopit podstatu vaší eseje pouhým přečtením vašeho úvodu a závěru.

Zkontrolujte gramatiku

Není nic hloupějšího, než odeslat esej plnou překlepů a zbytečných gramatických chyb. I když je obsah vaší eseje jinak velmi zajímavý a dobře vystavěný, nevyhnutelně vám to sníží známku. Většině těchto drobných chyb se lze snadno vyhnout.

Nespěchejte ale neotálejte

Důrazně se doporučuje napsat svůj první návrh co nejdříve a poté jej několik dní nechat uležet. Když se později vrátíte ke svému textu s novou perspektivou, všimnete si všech těch drobných chyb, které byste jinak přehlédli. Tato akce však musí být promyšlená. Nepleťte si to s prokrastinací! Pokud dokončíte psaní eseje doslova pět minut před uzávěrkou, nebudete mít čas na opravy. Takže plánujte předem.

Podobné články na blogu

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?
17.04.2024

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?

  V dnešní době se mění dynamika pracovního trhu rychleji než kdy jindy. S rozvojem technologií a automatizace se mění požadavky na pracovníky…

Čítať viac
Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem
10.04.2024

Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem

  Dokončení vysokoškolského vzdělání představuje v dnešní době klíčový krok k dosažení úspěchu a otevření…

Čítať viac
Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce
03.04.2024

Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce

  Kontrola závěrečného textu diplomové práce je klíčovým krokem k zajištění jeho kvality a přesnosti. Zde je několik kroků, které…

Čítať viac