Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak se zbavit stresu před zkouškou?

Jak se zbavit stresu před zkouškou?

 

Abyste zvládli své zkoušky, potřebujete sebekontrolu a klid, stejně jako potřebujete připravit správné množství materiálu v dostatečné hloubce.

Hodně se mluví o motivaci sebe sama, maximálním využití poznámek a dalších nezbytných věcech pro každodenní život studenta. Někdy ale naše nejlepší úmysly a plány nedosahují jedné klíčové věci: jak to všechno zvládnout pod tlakem blížícího se termínu, v tomto případě zkoušek. Během vysoce stresujícího období začínáme chápat sami sebe, přeháníme své úsilí nebo se příliš intenzivně soustředíme jen na jednu věc atd. K tomu, abyste svá vyšetření zvládli, potřebujete sebekontrolu a klid.

Máme pár strategií, které pomáhají udržet si zdravý rozum téměř nedotčený vírem emocí a informací, které zkouškové období přináší.

Všichni jsme tam byli. Do zkoušky nás dělí tři týdny a najednou najdeme velmi zajímavou esej, kterou bychom rádi přidali k naší argumentaci. Nebo se bojíme, že jsme neprobrali dostatek materiálu a pro jistotu zvažujeme přidání alespoň jednoho dalšího autora. Pro samozvaného kontrolního šílence, je to skutečná překážka, protože někdy se prostě musíte smířit s tím, že prostě nemůžete úplně všechno pokrýt. Změna názoru na vaši dlouhodobou strategii je v této fázi velmi špatný nápad: nic, co nyní uděláte, nebude mít stejnou kvalitu než něco, co jste postupně vyvinuli během delšího časového období. Takže zavřete svůj notebook.

Součástí problému je skutečnost, že když se ponoříte do tématu, které vás zajímá, také si uvědomíte, že to zdaleka není jednoznačný a snadno naporcovaný kus znalostí. Spíše je to téměř nekonečná masa myšlenek a nápadů nahromaděných jako vlny na vlnách v oceánu. Musíte se naučit sžít se s tou rozlehlostí a uvědomit si, že to, co jste se naučili během jediného roku studia, je jen zrnko celého teoretického přístupu.

Úsilí strávené ve špatné náladě, neochotné čtení vám bude připadat jako ztráta času a jen přispěje k zesílení pochyb o sobě a svých schopnostech. To nechcete. Zavřete knihy, zavřete sešity a dělejte něco jiného. Znovu si přečtěte svou oblíbenou knihu, dejte si šálek čaje, něco upečte, posekejte si trávník, čmárejte, cokoliv. Vyhněte se negativnímu myšlení, byť jen na krátkou dobu. To osvěží vaše myšlenky, abyste mohli skočit zpět.

Toto je jen několik strategií, které můžete použít, abyste se vyhnuli negativním psychologickým (a někdy i fyzickým) účinkům stresu před zkouškou. Ať už je vaše volba jakákoliv, nenechte se utopit stresem.


 

 

 

Podobné články na blogu

Plánování času pro psaní bakalářské práce: Klíčové faktory a doporučení
17.07.2024

Plánování času pro psaní bakalářské práce: Klíčové faktory a doporučení

  Napsání bakalářské práce je proces, který vyžaduje určité množství času a úsilí, avšak přesná délka…

Čítať viac
Esenciální prvky diplomové práce: Klíčové aspekty, na které nezapomenout
10.07.2024

Esenciální prvky diplomové práce: Klíčové aspekty, na které nezapomenout

  Psaní diplomové práce je náročný proces, který vyžaduje pečlivé plánování a systematický přístup. Aby va…

Čítať viac
Jak si vybrat vedoucího závěrečné práce: Průvodce pro studenty
03.07.2024

Jak si vybrat vedoucího závěrečné práce: Průvodce pro studenty

  Výběr vedoucího závěrečné práce je jedním z nejdůležitějších kroků při přípravě vaší bakalářské,…

Čítať viac