Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak se zbavit stresu před zkouškou?

Jak se zbavit stresu před zkouškou?

 

Abyste zvládli své zkoušky, potřebujete sebekontrolu a klid, stejně jako potřebujete připravit správné množství materiálu v dostatečné hloubce.

Hodně se mluví o motivaci sebe sama, maximálním využití poznámek a dalších nezbytných věcech pro každodenní život studenta. Někdy ale naše nejlepší úmysly a plány nedosahují jedné klíčové věci: jak to všechno zvládnout pod tlakem blížícího se termínu, v tomto případě zkoušek. Během vysoce stresujícího období začínáme chápat sami sebe, přeháníme své úsilí nebo se příliš intenzivně soustředíme jen na jednu věc atd. K tomu, abyste svá vyšetření zvládli, potřebujete sebekontrolu a klid.

Máme pár strategií, které pomáhají udržet si zdravý rozum téměř nedotčený vírem emocí a informací, které zkouškové období přináší.

Všichni jsme tam byli. Do zkoušky nás dělí tři týdny a najednou najdeme velmi zajímavou esej, kterou bychom rádi přidali k naší argumentaci. Nebo se bojíme, že jsme neprobrali dostatek materiálu a pro jistotu zvažujeme přidání alespoň jednoho dalšího autora. Pro samozvaného kontrolního šílence, je to skutečná překážka, protože někdy se prostě musíte smířit s tím, že prostě nemůžete úplně všechno pokrýt. Změna názoru na vaši dlouhodobou strategii je v této fázi velmi špatný nápad: nic, co nyní uděláte, nebude mít stejnou kvalitu než něco, co jste postupně vyvinuli během delšího časového období. Takže zavřete svůj notebook.

Součástí problému je skutečnost, že když se ponoříte do tématu, které vás zajímá, také si uvědomíte, že to zdaleka není jednoznačný a snadno naporcovaný kus znalostí. Spíše je to téměř nekonečná masa myšlenek a nápadů nahromaděných jako vlny na vlnách v oceánu. Musíte se naučit sžít se s tou rozlehlostí a uvědomit si, že to, co jste se naučili během jediného roku studia, je jen zrnko celého teoretického přístupu.

Úsilí strávené ve špatné náladě, neochotné čtení vám bude připadat jako ztráta času a jen přispěje k zesílení pochyb o sobě a svých schopnostech. To nechcete. Zavřete knihy, zavřete sešity a dělejte něco jiného. Znovu si přečtěte svou oblíbenou knihu, dejte si šálek čaje, něco upečte, posekejte si trávník, čmárejte, cokoliv. Vyhněte se negativnímu myšlení, byť jen na krátkou dobu. To osvěží vaše myšlenky, abyste mohli skočit zpět.

Toto je jen několik strategií, které můžete použít, abyste se vyhnuli negativním psychologickým (a někdy i fyzickým) účinkům stresu před zkouškou. Ať už je vaše volba jakákoliv, nenechte se utopit stresem.


 

 

 

Podobné články na blogu

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?
17.04.2024

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?

  V dnešní době se mění dynamika pracovního trhu rychleji než kdy jindy. S rozvojem technologií a automatizace se mění požadavky na pracovníky…

Čítať viac
Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem
10.04.2024

Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem

  Dokončení vysokoškolského vzdělání představuje v dnešní době klíčový krok k dosažení úspěchu a otevření…

Čítať viac
Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce
03.04.2024

Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce

  Kontrola závěrečného textu diplomové práce je klíčovým krokem k zajištění jeho kvality a přesnosti. Zde je několik kroků, které…

Čítať viac