Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak napsat analytickou esej v šesti krocích

Jak napsat analytickou esej v šesti krocích

 

Analytický esej je esej, která pečlivě a metodicky zkoumá jedno téma, aby vyvodila závěry nebo dokázala teorie. Přestože se analytické eseje používají v mnoha oblastech, často se v umění a literatuře používají k rozboru tvůrčích témat děl a prozkoumání jejich hlubších významů a symboliky .

 

Proces psaní analytické eseje se do značné míry řídí stejnými pokyny jako psaní všech esejů. Zde rozebereme každý jednotlivý krok od začátku do konce.

 

Vyberte si téma

Tento krok může být volitelný, pokud vám bylo téma přiděleno. Pokud ne, měli byste si své téma pečlivě vybrat.

 

Vaše téma by mělo být dostatečně konkrétní, abyste o něm mohli důkladně diskutovat. Pokud si vyberete široké téma, je nepravděpodobné, že budete schopni pokrýt všechny aspekty. Zúžením tématu bude váš úkol lépe splnitelný.

 

Téma prozkoumejte

Jakmile znáte své téma, můžete začít shromažďovat data, abyste o něm mohli psát. Pokud je váš analytický esej o kreativní práci, možná budete chtít strávit čas přezkoumáním nebo hodnocením této práce, například pozorným sledováním filmu nebo studiem detailů malby. Je také užitečné prozkoumat kritiku této práce od jiných lidí, abyste inspirovali nové nápady nebo odhalili podrobnosti, kterých jste si předtím nevšimli.

 

Vytvořte obrys

Přehled eseje vám dává příležitost uspořádat si všechny své myšlenky a výzkumy, abyste je mohli seřadit v optimálním pořadí. V ideálním případě budete mít svůj výzkum již hotový a uděláte si poznámky o všem, co chcete ve své analytické eseji říci. Nástin je vaší šancí rozhodnout se, kdy mluvit o každém bodu.

 

Napište první návrh

Nyní je čas, abyste si sedli a skutečně napsali hrubý návrh své analytické eseje. Tento krok je zdaleka nejdelší, takže si vyhraďte dostatek času.

 

Pokud jste svou osnovu sepsali důkladně, stačí, abyste ji dodrželi odstavec po odstavci. Nezapomeňte uvést všechny data a údaje, které jste plánovali zahrnout. Nedělejte si starosti s detaily, jako je výběr perfektního znění nebo oprava každé gramatické chyby – ty můžete udělat později ve fázi revizí. Prozatím se soustřeďte pouze na to, abyste všechno dostali dolů.

 

Upravte svůj koncept

Váš první návrh nikdy nemá být dokonalý. Jakmile budete mít všechny své nápady na papíře, je mnohem snazší se vrátit a upravit . Nyní je ideální čas zlepšit vaše frázování a výběr slov a upravit všechny části.

 

Při revizi věnujte zvláštní pozornost detailům. Pokuste se najít oblasti, které můžete odstranit, aby byl váš esej stručnější, nebo pasáže, které nejsou jasné a vyžadují více vysvětlení. Vžijte se do kůže čtenáře: Porozumí vašim argumentům někdo bez znalostí?

 

Zkontrolujte svou esej

Nakonec je čas opravit případné gramatické a pravopisné chyby pomocí korektury. I když je to lákavé udělat to současně s revizemi, je nejlepší je dělat odděleně, abyste nerozdělili svou pozornost. To vám umožní soustředit se pouze na výběr slov, frázování a přidávání/odebírání obsahu při revizi a soustředit se pouze na jazykové chyby během korektur.

Podobné články na blogu

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?
17.04.2024

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?

  V dnešní době se mění dynamika pracovního trhu rychleji než kdy jindy. S rozvojem technologií a automatizace se mění požadavky na pracovníky…

Čítať viac
Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem
10.04.2024

Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem

  Dokončení vysokoškolského vzdělání představuje v dnešní době klíčový krok k dosažení úspěchu a otevření…

Čítať viac
Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce
03.04.2024

Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce

  Kontrola závěrečného textu diplomové práce je klíčovým krokem k zajištění jeho kvality a přesnosti. Zde je několik kroků, které…

Čítať viac