Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak dlouhá by měla být disertační práce?

Jak dlouhá by měla být disertační práce?

 

Jak dlouho to má být? Kolik času budete potřebovat na jeho dokončení? Jaký je nejlepší způsob, jak přistupovat k disertační práci? Pokusme se odpovědět na nejčastější otázky spojené s akademickým výzkumem v doktorském programu.

 

Na otázku neexistuje jistá odpověď. O délce disertační práce rozhoduje několik faktorů. V první řadě je to disciplína v každém oboru jiná. V humanitních oborech bývají delší než ve vědách. Za druhé jsou to institucionální směrnice. Je důležité prostudovat všechny dostupné příručky. To vše vám v hlavě vytvoří obrázek s požadavky a očekáváním; snáze tak strukturujete práci a organizujete nápady.

 

Podívejme se na hlavní součásti disertační práce a jejich přibližnou délku. Opět zde nejsou žádné určité limity, pouze přibližné údaje, abyste získali obecný přehled.

1. Délka abstraktu disertační práce

První částí samotné disertační práce je abstrakt, který se doporučuje psát jako poslední. Je to stručné shrnutí provedeného výzkumu s cílem informovat čtenáře o cílech a výsledcích. Zpravidla je přísný limit slov, což je asi 200-300 slov.

 

2. Jaká je délka úvodu disertační práce?

Další kapitolou je úvod, který poskytuje základní informace a představuje relevanci/významnost výzkumu. Hlavním úkolem je zde identifikovat problémy a mezery, formulovat dobré výzkumné otázky. Úvod obvykle zabere 10 % z celkového počtu slov v práci.

 

3. Jak dlouhá by měla být kapitola přehledu disertační literatury?

Literární přehled se snaží prezentovat dosavadní výsledky výzkumu. Slouží jako základ pro vaši další práci. Je důležité prozkoumat všechny podrobnosti. Průměrná délka této kapitoly vychází na 30 – 40 stran. .

 

4. Délka kapitoly metodiky disertační práce

Dalším krokem je vysvětlení přístupu a všech metod použitých ve výzkumu. Budete je muset všechny popsat a zdůvodnit jejich použití. Předpokládaný rozsah je cca 10 stran.

 

5. Sekce výsledků disertační práce

Poté byste měli prezentovat výsledky výzkumu (jako jsou průzkumy, tabulky, rozhovory atd.). Všechny musí být relevantní. Kapitola pravděpodobně zabere asi 5 % z celkového počtu slov nebo asi 7-8 stran.

 

6. Diskusní sekce k disertační práci

Dále byste měli interpretovat zjištění, jejich důsledky a omezení výzkumu . Je to nejdůležitější část práce. Jako taková zabere asi 40 % počtu slov.

 

7. Jak dlouhý by měl být závěr disertační práce?

Nakonec byste měli v závěru shrnout celý výzkum. Zabere to asi 5-7 % z celkového počtu slov.

 

 

Vždy je však pro vás k dispozici alternativa. Pokud vás tlačí čas, vyhledejte pomoc při psaní od profesionála. Odborníci v různých oblastech jsou připraveni se s touto výzvou vypořádat díky svým hlubokým znalostem.

 

Podobné články na blogu

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu
26.02.2024

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu

  Studijní rutina hraje klíčovou roli v dosahování akademických cílů a udržení emocionální pohody během studií. Vytv…

Čítať viac
Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí
21.02.2024

Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí

  Učení nemusí být pouze o nudě a opakování. Existuje celá řada zábavných a kreativních metod, které mohou zvý…

Čítať viac
Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem
14.02.2024

Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem

  Získání stáže nebo praxe může být klíčovým krokem k budoucí kariérní úspěchu. Avšak příprava na tuto…

Čítať viac