Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak dlouhá by měla být disertační práce?

Jak dlouhá by měla být disertační práce?

 

Jak dlouho to má být? Kolik času budete potřebovat na jeho dokončení? Jaký je nejlepší způsob, jak přistupovat k disertační práci? Pokusme se odpovědět na nejčastější otázky spojené s akademickým výzkumem v doktorském programu.

 

Na otázku neexistuje jistá odpověď. O délce disertační práce rozhoduje několik faktorů. V první řadě je to disciplína v každém oboru jiná. V humanitních oborech bývají delší než ve vědách. Za druhé jsou to institucionální směrnice. Je důležité prostudovat všechny dostupné příručky. To vše vám v hlavě vytvoří obrázek s požadavky a očekáváním; snáze tak strukturujete práci a organizujete nápady.

 

Podívejme se na hlavní součásti disertační práce a jejich přibližnou délku. Opět zde nejsou žádné určité limity, pouze přibližné údaje, abyste získali obecný přehled.

1. Délka abstraktu disertační práce

První částí samotné disertační práce je abstrakt, který se doporučuje psát jako poslední. Je to stručné shrnutí provedeného výzkumu s cílem informovat čtenáře o cílech a výsledcích. Zpravidla je přísný limit slov, což je asi 200-300 slov.

 

2. Jaká je délka úvodu disertační práce?

Další kapitolou je úvod, který poskytuje základní informace a představuje relevanci/významnost výzkumu. Hlavním úkolem je zde identifikovat problémy a mezery, formulovat dobré výzkumné otázky. Úvod obvykle zabere 10 % z celkového počtu slov v práci.

 

3. Jak dlouhá by měla být kapitola přehledu disertační literatury?

Literární přehled se snaží prezentovat dosavadní výsledky výzkumu. Slouží jako základ pro vaši další práci. Je důležité prozkoumat všechny podrobnosti. Průměrná délka této kapitoly vychází na 30 – 40 stran. .

 

4. Délka kapitoly metodiky disertační práce

Dalším krokem je vysvětlení přístupu a všech metod použitých ve výzkumu. Budete je muset všechny popsat a zdůvodnit jejich použití. Předpokládaný rozsah je cca 10 stran.

 

5. Sekce výsledků disertační práce

Poté byste měli prezentovat výsledky výzkumu (jako jsou průzkumy, tabulky, rozhovory atd.). Všechny musí být relevantní. Kapitola pravděpodobně zabere asi 5 % z celkového počtu slov nebo asi 7-8 stran.

 

6. Diskusní sekce k disertační práci

Dále byste měli interpretovat zjištění, jejich důsledky a omezení výzkumu . Je to nejdůležitější část práce. Jako taková zabere asi 40 % počtu slov.

 

7. Jak dlouhý by měl být závěr disertační práce?

Nakonec byste měli v závěru shrnout celý výzkum. Zabere to asi 5-7 % z celkového počtu slov.

 

 

Vždy je však pro vás k dispozici alternativa. Pokud vás tlačí čas, vyhledejte pomoc při psaní od profesionála. Odborníci v různých oblastech jsou připraveni se s touto výzvou vypořádat díky svým hlubokým znalostem.

 

Podobné články na blogu

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů
12.06.2024

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů

  Studium na vysoké škole vyžaduje efektivní řízení času, aby bylo možné zvládnout náročné akademické požadavky a zá…

Čítať viac
Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky
05.06.2024

Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky

  Psaní diplomové práce je náročný a často zdlouhavý proces, který vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Pokud se snažíte nají…

Čítať viac
Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?
30.05.2024

Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?

  Kombinace práce a odpočinku je klíčem k efektivnímu psaní diplomové práce, která vám pomůže udržet si produktivitu a zároveň…

Čítať viac