Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Jak dlouhá by měla být disertační práce?

Jak dlouhá by měla být disertační práce?

 

Jak dlouho to má být? Kolik času budete potřebovat na jeho dokončení? Jaký je nejlepší způsob, jak přistupovat k disertační práci? Pokusme se odpovědět na nejčastější otázky spojené s akademickým výzkumem v doktorském programu.

 

Na otázku neexistuje jistá odpověď. O délce disertační práce rozhoduje několik faktorů. V první řadě je to disciplína v každém oboru jiná. V humanitních oborech bývají delší než ve vědách. Za druhé jsou to institucionální směrnice. Je důležité prostudovat všechny dostupné příručky. To vše vám v hlavě vytvoří obrázek s požadavky a očekáváním; snáze tak strukturujete práci a organizujete nápady.

 

Podívejme se na hlavní součásti disertační práce a jejich přibližnou délku. Opět zde nejsou žádné určité limity, pouze přibližné údaje, abyste získali obecný přehled.

1. Délka abstraktu disertační práce

První částí samotné disertační práce je abstrakt, který se doporučuje psát jako poslední. Je to stručné shrnutí provedeného výzkumu s cílem informovat čtenáře o cílech a výsledcích. Zpravidla je přísný limit slov, což je asi 200-300 slov.

 

2. Jaká je délka úvodu disertační práce?

Další kapitolou je úvod, který poskytuje základní informace a představuje relevanci/významnost výzkumu. Hlavním úkolem je zde identifikovat problémy a mezery, formulovat dobré výzkumné otázky. Úvod obvykle zabere 10 % z celkového počtu slov v práci.

 

3. Jak dlouhá by měla být kapitola přehledu disertační literatury?

Literární přehled se snaží prezentovat dosavadní výsledky výzkumu. Slouží jako základ pro vaši další práci. Je důležité prozkoumat všechny podrobnosti. Průměrná délka této kapitoly vychází na 30 – 40 stran. .

 

4. Délka kapitoly metodiky disertační práce

Dalším krokem je vysvětlení přístupu a všech metod použitých ve výzkumu. Budete je muset všechny popsat a zdůvodnit jejich použití. Předpokládaný rozsah je cca 10 stran.

 

5. Sekce výsledků disertační práce

Poté byste měli prezentovat výsledky výzkumu (jako jsou průzkumy, tabulky, rozhovory atd.). Všechny musí být relevantní. Kapitola pravděpodobně zabere asi 5 % z celkového počtu slov nebo asi 7-8 stran.

 

6. Diskusní sekce k disertační práci

Dále byste měli interpretovat zjištění, jejich důsledky a omezení výzkumu . Je to nejdůležitější část práce. Jako taková zabere asi 40 % počtu slov.

 

7. Jak dlouhý by měl být závěr disertační práce?

Nakonec byste měli v závěru shrnout celý výzkum. Zabere to asi 5-7 % z celkového počtu slov.

 

 

Vždy je však pro vás k dispozici alternativa. Pokud vás tlačí čas, vyhledejte pomoc při psaní od profesionála. Odborníci v různých oblastech jsou připraveni se s touto výzvou vypořádat díky svým hlubokým znalostem.

 

Podobné články na blogu

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci
29.09.2023

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci

  Dobrá práce s citacemi je základem autorské etiky i publikačních zásad. Než svoji závěrečnou práci odevzdáte, buďte si jist…

Čítať viac
8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání
27.09.2023

8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání

  Určitě to není jednoduché, ale existuje několik tipů, jak zvládat studium při zaměstnání. Zde je osm tipů, které by Vám mohly pomoci:   …

Čítať viac
8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole
20.09.2023

8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole

  Prokrastinace je problém, který trápí mnoho studentů. Zde je osm tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole:   Vytvořte si plán…

Čítať viac