Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Dovednosti vysokoškoláka: Dá se naučit, jak efektivně studovat VŠ?

Dovednosti vysokoškoláka: Dá se naučit, jak efektivně studovat VŠ?

 

Jednoduše ano! Studijní dovednosti, jak termín napovídá, jsou dovednosti, což znamená, že je to něco, co se samozřejmě dá naučit. Studijní dovednosti jsou mocné a praktické metody, jak zefektivnit studium. Cílem není studovat tvrději, ale studovat chytřeji.

 

Studijní dovednosti zahrnují různé metody, jako jsou specifické paměťové techniky, které výrazně usnadňují zapamatování nových informací a také time management, tvorba studijních plánů, psychologie v boji s prokrastinací, triky, jak přistupovat ke zkouškám, efektivní psaní poznámek a celkově osvojení dobrých studijních návyků, které jsou zásadní pro úspěch.

 

Hlavní výhodou je, že studijní dovednosti lze aplikovat na jakýkoliv studijní obor. Je to něco, co se jednou naučíte a pak to použijete na cokoliv. Dokonce i věci související s prací později ve vaší kariéře. Jak by se mohlo zdát , nejde jen o učení cizích jazyků , protože paměťové techniky jsou často vysvětlovány pomocí slovní zásoby.

 

Abychom byli upřímní, je docela nešťastné, že se studijní dovednosti ve škole nevyučují automaticky. Pokud z nějakého předmětu propadáte, učitelé vám obvykle řeknou, abyste se pilněji učili a prostě dělali to nejlepší. Nesnaží se zkoumat, co byste mohli dělat špatně v procesu samotného učení. Proč? Protože jsou buď příliš vytížení na individuální přístup, nebo (a to je velmi smutné), prostě neví.

 

Takže pokud máte pocit, že si nemůžete něco zapamatovat, pochopit nový koncept nebo správně hospodařit se svým časem, není to proto, že byste byli hloupí. Jen nevíte, jak na to, to je vše. Vzdělávací systém vás nedokázal naučit to nejdůležitější – naučit vás, jak se učit.


 

Podobné články na blogu

Co je analogie a jak ji využít v psaní?
15.03.2023

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

  Analogie je  literární prostředek , který vzájemně srovnává zdánlivě nesouvisející věci. Jak a kdy ji správně využ…

Čítať viac
5 způsobů, jak zvýšit počet slov ve vaší VŠ práci
08.03.2023

5 způsobů, jak zvýšit počet slov ve vaší VŠ práci

  Počet slov může tvořit významnou část hodnocení vaší práce, ale vaše konečná známka bude pravděpodobně záviset na tom,…

Čítať viac
5 způsobů, jak snížit počet slov ve vaší VŠ práci
01.03.2023

5 způsobů, jak snížit počet slov ve vaší VŠ práci

  Když se snažíte snížit počet slov, je důležité použít skalpel a ne sekeru – to znamená, že nechcete mazat velké části textu, ale pečlivě…

Čítať viac