Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Dovednosti vysokoškoláka: Co je technika rozloženého opakování?

Dovednosti vysokoškoláka: Co je technika rozloženého opakování?

 

Rozložené opakování je studijní technika, která funguje na principu chytrých revizí. Může to znít složitě, ale ve skutečnosti je to téměř bez námahy poté, co se naučíte, jak to udělat a kdy to použít.

 

Opakování v intervalech

Opakování probíhá na základě intervalů, které se postupně prodlužují.

 

Funguje to takto: První den se musíte učit nové materiály tak, jak byste to normálně dělali. Druhý den (nejpozději však za 24 hodin, ideálně po 12 hodinách) se ke studijnímu materiálu vrátíte a zopakujete si je. Protože revidujete informace v okamžiku, kdy si je ještě pamatujete a mohou se ztratit pouze drobné detaily, může tato revize trvat pouze 5-10 minut.

 

Po prvním opakování je druhá revize po 3 dnech. Pokud si látku pamatujete i poté, třetí opakování je po 7 dnech. Po několika takových opakováních , váš mozek by měl konečně vyhodnotit, že je to něco, co stojí za to si zapamatovat, a vloží to do vaší dlouhodobé paměti .Pokud nově nabyté věci začnete aktivně používat, je samozřejmě nemožné na ně zapomenout.

Nutná disciplína

Rozložené opakování je brutálně efektivní, ale vyžaduje disciplínu. Zejména při prvních opakováních je důležité žádné nevynechat. Pokud zapomenete revidovat brzy, je vysoce pravděpodobné, že na tuto informaci prostě zapomenete, což znamená znovu se jí učit. A to není vůbec efektivní, protože ztrácíte čas, který jste již investovali.

Papírové flash karty

Papírové flash karty jsou klasickou metodou pro učení a jedinou interaktivní metodou, která existovala před počítači. Pokud je pro vás tento termín nový, flash karta je papírová karta s otázkou na jedné straně a odpovědí na druhé straně. Karty můžete použít pro jakýkoliv typ informací, které mohou být obsaženy na relativně malém kousku papíru, jako je slovní zásoba, historická data nebo geografická fakta.

 

Pokud odpovíte správně a bez váhání, použijte tužku a napište na kartu symbol plus +. Pokud se spletete, napište mínus -. Pokud napíšete plus, tyto karty půjdou do balíčku k revizi zítra (během následujících 24 hodin). Pokud napíšete mínus, musíte tyto karty co nejdříve a tolikrát, kolikrát je potřeba, opakovat.

 

 

 

Podobné články na blogu

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu
26.02.2024

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu

  Studijní rutina hraje klíčovou roli v dosahování akademických cílů a udržení emocionální pohody během studií. Vytv…

Čítať viac
Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí
21.02.2024

Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí

  Učení nemusí být pouze o nudě a opakování. Existuje celá řada zábavných a kreativních metod, které mohou zvý…

Čítať viac
Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem
14.02.2024

Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem

  Získání stáže nebo praxe může být klíčovým krokem k budoucí kariérní úspěchu. Avšak příprava na tuto…

Čítať viac