Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Dovednosti vysokoškoláka: Co je technika rozloženého opakování?

Dovednosti vysokoškoláka: Co je technika rozloženého opakování?

 

Rozložené opakování je studijní technika, která funguje na principu chytrých revizí. Může to znít složitě, ale ve skutečnosti je to téměř bez námahy poté, co se naučíte, jak to udělat a kdy to použít.

 

Opakování v intervalech

Opakování probíhá na základě intervalů, které se postupně prodlužují.

 

Funguje to takto: První den se musíte učit nové materiály tak, jak byste to normálně dělali. Druhý den (nejpozději však za 24 hodin, ideálně po 12 hodinách) se ke studijnímu materiálu vrátíte a zopakujete si je. Protože revidujete informace v okamžiku, kdy si je ještě pamatujete a mohou se ztratit pouze drobné detaily, může tato revize trvat pouze 5-10 minut.

 

Po prvním opakování je druhá revize po 3 dnech. Pokud si látku pamatujete i poté, třetí opakování je po 7 dnech. Po několika takových opakováních , váš mozek by měl konečně vyhodnotit, že je to něco, co stojí za to si zapamatovat, a vloží to do vaší dlouhodobé paměti .Pokud nově nabyté věci začnete aktivně používat, je samozřejmě nemožné na ně zapomenout.

Nutná disciplína

Rozložené opakování je brutálně efektivní, ale vyžaduje disciplínu. Zejména při prvních opakováních je důležité žádné nevynechat. Pokud zapomenete revidovat brzy, je vysoce pravděpodobné, že na tuto informaci prostě zapomenete, což znamená znovu se jí učit. A to není vůbec efektivní, protože ztrácíte čas, který jste již investovali.

Papírové flash karty

Papírové flash karty jsou klasickou metodou pro učení a jedinou interaktivní metodou, která existovala před počítači. Pokud je pro vás tento termín nový, flash karta je papírová karta s otázkou na jedné straně a odpovědí na druhé straně. Karty můžete použít pro jakýkoliv typ informací, které mohou být obsaženy na relativně malém kousku papíru, jako je slovní zásoba, historická data nebo geografická fakta.

 

Pokud odpovíte správně a bez váhání, použijte tužku a napište na kartu symbol plus +. Pokud se spletete, napište mínus -. Pokud napíšete plus, tyto karty půjdou do balíčku k revizi zítra (během následujících 24 hodin). Pokud napíšete mínus, musíte tyto karty co nejdříve a tolikrát, kolikrát je potřeba, opakovat.

 

 

 

Podobné články na blogu

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů
12.06.2024

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů

  Studium na vysoké škole vyžaduje efektivní řízení času, aby bylo možné zvládnout náročné akademické požadavky a zá…

Čítať viac
Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky
05.06.2024

Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky

  Psaní diplomové práce je náročný a často zdlouhavý proces, který vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Pokud se snažíte nají…

Čítať viac
Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?
30.05.2024

Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?

  Kombinace práce a odpočinku je klíčem k efektivnímu psaní diplomové práce, která vám pomůže udržet si produktivitu a zároveň…

Čítať viac