Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Čtyři způsoby, jak se vyrovnat s úzkostí ze zkoušky

Čtyři způsoby, jak se vyrovnat s úzkostí ze zkoušky

 

Téměř každý student je někdy před testem nervózní, zvláště pokud je zkouška důležitá. Pokud budete chtít, vaše nervozita lze zmírnit pomocí těchto praktických tipů.

 

Mírné vypětí nervů může být dokonce poněkud prospěšné. Nával adrenalinu v kořenech nervózního pocitu vás může udržet soustředěné a nabité energií.

 

Pro některé studenty však může být úzkost z testování – forma úzkosti z výkonu – vysilující a ohromující. S touto úrovní úzkosti může být extrémně obtížné se vyrovnat.

 

Existuje však několik věcí, které můžete udělat před a během testu, abyste se vyrovnali se silnějším stresem a úzkostí.

 

Udělejte si přestávku na protažení a meditaci

Věnujte minutu nebo dvě před testem nebo dokonce během něj, abyste se soustředili na své dýchání, uvolnili napjaté svaly, proveďte rychlou pozitivní vizualizaci nebo si protáhněte končetiny.

Nahraďte negativní myšlenky pozitivními

Naučte se rozpoznat, kdy je váš mozek chycen v cyklu negativního myšlení, a procvičte si přeměnu negativních myšlenek na pozitivní. Když se například přistihnete, jak říkáte „propadnu“, donuťte se místo toho říct „uspěji“. S praxí to může být mocná technika, jak prolomit cyklus negativního myšlení, které podkopává vaši důvěru.

Chyby jako příležitost

Je snadné uvíznout v obavách ze špatné známky. Místo toho si připomeňte, že je v pořádku dělat chyby. Špatná odpověď v testu je příležitostí pochopit, kde je potřeba zaplnit mezeru ve znalostech nebo strávit nějaký čas navíc studiem.

Vyhledejte odbornou pomoc

 

Úzkost z testování je velmi reálná a měla by být brána vážně. Pokud zjistíte, že vaše úzkost nereaguje na tyto uklidňující tipy, je čas vyhledat odbornou pomoc. Váš poradce nebo terapeut může být schopen nabídnout dlouhodobé strategie pro zvládnutí úzkosti z testování.

Podobné články na blogu

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů
12.06.2024

Efektivní organizace času při studiu na vysoké škole: 10 praktických tipů

  Studium na vysoké škole vyžaduje efektivní řízení času, aby bylo možné zvládnout náročné akademické požadavky a zá…

Čítať viac
Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky
05.06.2024

Jak se motivovat k psaní diplomové práce: Praktické rady a techniky

  Psaní diplomové práce je náročný a často zdlouhavý proces, který vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Pokud se snažíte nají…

Čítať viac
Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?
30.05.2024

Jak se naučit kombinovat práci a odpočinek při psaní diplomky?

  Kombinace práce a odpočinku je klíčem k efektivnímu psaní diplomové práce, která vám pomůže udržet si produktivitu a zároveň…

Čítať viac