Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

 

Analogie je  literární prostředek , který vzájemně srovnává zdánlivě nesouvisející věci. Jak a kdy ji správně využít v textu?

 

Slovo analogie pochází z řeckého slova pro „proporcionalitu“. Můžete vidět analogie napsané jako vyjádření ve formě „A je k B jako C k D“. Toto je příklad analogie identického vztahu.

 

Dalším typem analogie je sdílená abstrakce. Analogie sdílené abstrakce, která se běžně vyskytuje v psaní i konverzaci, se při vysvětlení významu spoléhají na specifické vzorce nebo charakteristiky. Příkladem je „Výchova dětí vyžaduje stejnou oddanost, jakou byste věnovali zahradě. Vychovávejte je, krmte je, seznamte je se světlem i tmou a mějte trpělivost“ V tomto příkladu je poněkud abstraktní a komplikované téma – výchova dětí – popsáno přirovnáním k jednodušší práci, kterou je péče o zahradu. I lidé, kteří nikdy nevychovávali děti, začnou chápat pečlivost a složitost úkolu díky použití přirovnání.

 

Lidé někdy vytvářejí hypotetické situace, aby pomohli členům poroty lépe pochopit situaci. Stanovení hypotetického předpokladu a jeho uvedení do souvislosti s případem je rozšířenou analogií – argumentem podpořeným srovnáním. Doslovné analogie vytvářejí příležitost k extrapolaci. Pokud například nová léčba růstu vlasů vykazuje určitý úspěch u myší, lze extrapolovat, že může mít podobné analogické účinky na lidi.

 

Analogie umožňuje spisovateli říci něco hlubokého, komplikovaného nebo abstraktního, aniž by ztratil čtenáře..

 

 

Dalším blízkým příbuzným analogie je  narážka, což je odkaz na dobře známou osobu, postavu nebo místo. Jak analogie, tak narážka využívají čtenářovu obeznámenost s předmětem k prohloubení jeho porozumění jinému předmětu. Dobré narážky však nepotřebují vysvětlení. Například „jít do králičí nory“ je narážkou na Alenka v říši divů od Lewise Carrolla.

 

Spisovatel může použít analogii v literatuře, aby čtenáři hlouběji porozuměl komplikovanému nebo neznámému tématu. To, že je to vysvětlující, neznamená, že to musí být nudné.

Podobné články na blogu

Co je analogie a jak ji využít v psaní?
15.03.2023

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

  Analogie je  literární prostředek , který vzájemně srovnává zdánlivě nesouvisející věci. Jak a kdy ji správně využ…

Čítať viac
5 způsobů, jak zvýšit počet slov ve vaší VŠ práci
08.03.2023

5 způsobů, jak zvýšit počet slov ve vaší VŠ práci

  Počet slov může tvořit významnou část hodnocení vaší práce, ale vaše konečná známka bude pravděpodobně záviset na tom,…

Čítať viac
5 způsobů, jak snížit počet slov ve vaší VŠ práci
01.03.2023

5 způsobů, jak snížit počet slov ve vaší VŠ práci

  Když se snažíte snížit počet slov, je důležité použít skalpel a ne sekeru – to znamená, že nechcete mazat velké části textu, ale pečlivě…

Čítať viac