Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

Co je analogie a jak ji využít v psaní?

 

Analogie je  literární prostředek , který vzájemně srovnává zdánlivě nesouvisející věci. Jak a kdy ji správně využít v textu?

 

Slovo analogie pochází z řeckého slova pro „proporcionalitu“. Můžete vidět analogie napsané jako vyjádření ve formě „A je k B jako C k D“. Toto je příklad analogie identického vztahu.

 

Dalším typem analogie je sdílená abstrakce. Analogie sdílené abstrakce, která se běžně vyskytuje v psaní i konverzaci, se při vysvětlení významu spoléhají na specifické vzorce nebo charakteristiky. Příkladem je „Výchova dětí vyžaduje stejnou oddanost, jakou byste věnovali zahradě. Vychovávejte je, krmte je, seznamte je se světlem i tmou a mějte trpělivost“ V tomto příkladu je poněkud abstraktní a komplikované téma – výchova dětí – popsáno přirovnáním k jednodušší práci, kterou je péče o zahradu. I lidé, kteří nikdy nevychovávali děti, začnou chápat pečlivost a složitost úkolu díky použití přirovnání.

 

Lidé někdy vytvářejí hypotetické situace, aby pomohli členům poroty lépe pochopit situaci. Stanovení hypotetického předpokladu a jeho uvedení do souvislosti s případem je rozšířenou analogií – argumentem podpořeným srovnáním. Doslovné analogie vytvářejí příležitost k extrapolaci. Pokud například nová léčba růstu vlasů vykazuje určitý úspěch u myší, lze extrapolovat, že může mít podobné analogické účinky na lidi.

 

Analogie umožňuje spisovateli říci něco hlubokého, komplikovaného nebo abstraktního, aniž by ztratil čtenáře..

 

 

Dalším blízkým příbuzným analogie je  narážka, což je odkaz na dobře známou osobu, postavu nebo místo. Jak analogie, tak narážka využívají čtenářovu obeznámenost s předmětem k prohloubení jeho porozumění jinému předmětu. Dobré narážky však nepotřebují vysvětlení. Například „jít do králičí nory“ je narážkou na Alenka v říši divů od Lewise Carrolla.

 

Spisovatel může použít analogii v literatuře, aby čtenáři hlouběji porozuměl komplikovanému nebo neznámému tématu. To, že je to vysvětlující, neznamená, že to musí být nudné.

Podobné články na blogu

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?
17.04.2024

Proč je vysokoškolský diplom stále nepostradatelným prvkem?

  V dnešní době se mění dynamika pracovního trhu rychleji než kdy jindy. S rozvojem technologií a automatizace se mění požadavky na pracovníky…

Čítať viac
Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem
10.04.2024

Klíč k úspěchu vysokoškolského studia a budoucím příležitostem

  Dokončení vysokoškolského vzdělání představuje v dnešní době klíčový krok k dosažení úspěchu a otevření…

Čítať viac
Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce
03.04.2024

Dokonalá závěrečná tečka 5 kroků jak zamést chyby z diplomové práce

  Kontrola závěrečného textu diplomové práce je klíčovým krokem k zajištění jeho kvality a přesnosti. Zde je několik kroků, které…

Čítať viac