Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

6 tipů, jak zvládnout veřejnou prezentaci vaší práce

6 tipů, jak zvládnout veřejnou prezentaci vaší práce

 

U některých studentů stačí pouhá myšlenka na řeč na veřejnosti , aby se dostali do stavu paniky. Naštěstí existuje několik velmi jednoduchých tipů, které můžete udělat abyste si ušetřili nervy.

 

Samotná myšlenka mluvení na veřejnosti je dost na to, aby se většina z nás cítila v kolenou trochu slabá. Nakonec, naučit se sebevědomě vyjádřit myšlenky ústně vyžaduje určitou praxi. Ti plašší mezi námi mohou mít pocit, že by bylo zázrakem oslovit učebnu nebo přednáškový sál plný lidí. Pravdou však je, že investováním trochu času a úsilí a dodržením několika jednoduchých tipů může kdokoli uspět ve veřejném projevu.

 

1.Zaměřte se na obsah

Nepřemýšlejte o dojmu, který vytváříte svým projevem, ale o obsahu, který prezentujete. Pozitivní reakce bude obvykle následovat, pokud ostatní uvidí nadšení ve vašem hlase. Pokud je obsah zajímavý, drobné vady v projevu vám každý odpustí.

2.Buďte sami sebou

Když budete mluvit stejným způsobem, jaký používáte každý den, pomůže vám to uklidnit se a konverzační styl zaujme také vaše posluchače. Když je uvidíte, jak věnují pozornost vaší prezentaci, budete se cítit uvolněnější. Takže místo toho, abyste se snažili kopírovat styly jiných veřejných řečníků, buďte sami sebou.

3.Zhluboka dýchejte

Řečník ví, kdy je nervózní. Naučte se zpomalit a relaxovat. Zhluboka dýchejte, abyste vyplnili dolní část plic, a pak cvičte vydechování pomalým, kontrolovaným způsobem. Krátké dýchání způsobí, že vám dojde vzduch a budete mluvit příliš rychle. Vědomě se snažte uvolnit celé tělo, včetně krku, krku a ramen.

4.Procvičujte s přáteli

Vyzkoušejte svou prezentaci před přáteli, kteří nejsou obeznámeni s vaším tématem. Je pravděpodobnější, že poukáží na to co je třeba vyjasnit a doladit ve vašem projevu.

5.Vynechte kávu

Může to znít hloupě, ale vyhněte se kofeinu ve svůj velký den. Nervozita už tak načerpá adrenalin a kofein tuto přirozenou nervozitu jen prohloubí. Je mnohem lepší si během půl hodiny před velkým okamžikem napít vody.

6.Časujte svůj projev

Existuje několik dobrých důvodů pro načasování prezentace. Nejprve dodržíte časový limit stanovený vaším profesorem. Zadruhé budete vědět, zda potřebujete mluvit pomaleji nebo rychleji, abyste dosáhli svých klíčových bodů. Čtěte si tedy projev cvičně předem a počítejte si čas.

Podobné články na blogu

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu
26.02.2024

Jak vytvářet a udržovat produktivní studijní rutinu

  Studijní rutina hraje klíčovou roli v dosahování akademických cílů a udržení emocionální pohody během studií. Vytv…

Čítať viac
Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí
21.02.2024

Zábavné a kreativní metody učení: Učte se s radostí

  Učení nemusí být pouze o nudě a opakování. Existuje celá řada zábavných a kreativních metod, které mohou zvý…

Čítať viac
Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem
14.02.2024

Jak se připravit na stáže a praxe: Krok za krokem

  Získání stáže nebo praxe může být klíčovým krokem k budoucí kariérní úspěchu. Avšak příprava na tuto…

Čítať viac