Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

6 tipů, jak zvládnout veřejnou prezentaci vaší práce

6 tipů, jak zvládnout veřejnou prezentaci vaší práce

 

U některých studentů stačí pouhá myšlenka na řeč na veřejnosti , aby se dostali do stavu paniky. Naštěstí existuje několik velmi jednoduchých tipů, které můžete udělat abyste si ušetřili nervy.

 

Samotná myšlenka mluvení na veřejnosti je dost na to, aby se většina z nás cítila v kolenou trochu slabá. Nakonec, naučit se sebevědomě vyjádřit myšlenky ústně vyžaduje určitou praxi. Ti plašší mezi námi mohou mít pocit, že by bylo zázrakem oslovit učebnu nebo přednáškový sál plný lidí. Pravdou však je, že investováním trochu času a úsilí a dodržením několika jednoduchých tipů může kdokoli uspět ve veřejném projevu.

 

1.Zaměřte se na obsah

Nepřemýšlejte o dojmu, který vytváříte svým projevem, ale o obsahu, který prezentujete. Pozitivní reakce bude obvykle následovat, pokud ostatní uvidí nadšení ve vašem hlase. Pokud je obsah zajímavý, drobné vady v projevu vám každý odpustí.

2.Buďte sami sebou

Když budete mluvit stejným způsobem, jaký používáte každý den, pomůže vám to uklidnit se a konverzační styl zaujme také vaše posluchače. Když je uvidíte, jak věnují pozornost vaší prezentaci, budete se cítit uvolněnější. Takže místo toho, abyste se snažili kopírovat styly jiných veřejných řečníků, buďte sami sebou.

3.Zhluboka dýchejte

Řečník ví, kdy je nervózní. Naučte se zpomalit a relaxovat. Zhluboka dýchejte, abyste vyplnili dolní část plic, a pak cvičte vydechování pomalým, kontrolovaným způsobem. Krátké dýchání způsobí, že vám dojde vzduch a budete mluvit příliš rychle. Vědomě se snažte uvolnit celé tělo, včetně krku, krku a ramen.

4.Procvičujte s přáteli

Vyzkoušejte svou prezentaci před přáteli, kteří nejsou obeznámeni s vaším tématem. Je pravděpodobnější, že poukáží na to co je třeba vyjasnit a doladit ve vašem projevu.

5.Vynechte kávu

Může to znít hloupě, ale vyhněte se kofeinu ve svůj velký den. Nervozita už tak načerpá adrenalin a kofein tuto přirozenou nervozitu jen prohloubí. Je mnohem lepší si během půl hodiny před velkým okamžikem napít vody.

6.Časujte svůj projev

Existuje několik dobrých důvodů pro načasování prezentace. Nejprve dodržíte časový limit stanovený vaším profesorem. Zadruhé budete vědět, zda potřebujete mluvit pomaleji nebo rychleji, abyste dosáhli svých klíčových bodů. Čtěte si tedy projev cvičně předem a počítejte si čas.

Podobné články na blogu

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci
29.09.2023

8 tipů, správně citovat v závěrečné práci

  Dobrá práce s citacemi je základem autorské etiky i publikačních zásad. Než svoji závěrečnou práci odevzdáte, buďte si jist…

Čítať viac
8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání
27.09.2023

8 tipů, jak zvládat studium při zaměstnání

  Určitě to není jednoduché, ale existuje několik tipů, jak zvládat studium při zaměstnání. Zde je osm tipů, které by Vám mohly pomoci:   …

Čítať viac
8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole
20.09.2023

8 tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole

  Prokrastinace je problém, který trápí mnoho studentů. Zde je osm tipů, jak překonat prokrastinaci na vysoké škole:   Vytvořte si plán…

Čítať viac