Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

6 tipů, jak zvládnout první semestr na VŠ

6 tipů, jak zvládnout první semestr na VŠ

Pokud vás první semestr teprve čeká, musíte se připravit na řadu novinek. Proto jsme přesně pro vás připravili šest tipů, které vám pomohou projít nejen prvním semestrem, ale ulehčí celé studium na vysoké škole.

 

Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. jen těžko můžete nové studium porovnávat s tím, co již znáte ze střední. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících, to vše bude rozdílné.

 

1.Vypracujte plán studia

Začít myslet na dobré rozvržení studia je dobré hned ze startu. Na mnoha školách je kreditní systém, kde není striktně předepsáno, v jakém ročníku je třeba jednotlivé předměty plnit. Některé předměty si tak můžete přeložit na další roky, některé kurzy jsou podmínkou zápisu do dalších, v jiných se učí základy, jejichž zvládnutí je potřeba pro další studium. Ve všem si musíte vytvořit systém a pořádek.

2.Skripta, učebnice a zápisky

Jen ze zápisky z přednášek si na VŠ nevystačíte i když je velmi vhodné si je dělat. Musíte sáhnout po učebnicích, skriptech a další literatuře. Není však třeba hned mít vše nové a drahé, nejprve se podívejte do FB skupin, na nástěnky a do antikvariátů. Některé učebnice také stačí půjčit z knihovny.

3.Jak na učitele?

Samostatnou kapitolou jsou vyučující. Zatímco na střední škole se často pro všechny vyučující používá titul profesor, na vysokých školách se jim mohou chlubit jen někteří. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování.

4.Spojte síly s ostatními

Velkou pomoc mohou poskytnout cenné informace od starších studentů. Ideálně si najděte někoho na stejném oboru a ve vyšším ročníku, kdo vám poradí, co a jak, co vás čeká a co je třeba si hlídat. K tomu vám mohou dobře posloužit například Facebookové skupiny školy.

5.Priority a odměny

Na VŠ vám nikdo nebude nic lajnovat. Sami si proto musíte vytvořit systém priorit, ale i odměn za dobře odvedenou práci. Pokud budete důslední, proč si nedopřát zaslouženou odměnu.

6.Zachovejte klid…

Jsou to právě překážky, které vás ve finále posunou kupředu. Zbytečný stres navíc povede jen k vyčerpání, nebo prokrastinaci. Proto zachovejte klid a nepanikařte. Nakonec, nejde o život.

Podobné články na blogu

Několik důvodů, studovat na on-line univerzitě
19.04.2021

Několik důvodů, studovat na on-line univerzitě

  Existuje celá řada důvodů, proč zvolit ke studiu on-line prostředí. A to nejen těch, které vychází z dnešní situace. Mnozí musí…

Čítať viac
Neodkládejte výběr tématu bakalářské práce!
12.04.2021

Neodkládejte výběr tématu bakalářské práce!

  Výběr tématu bakalářské práce není nic snadného a řada studentů má tendenci samotný začátek odkládat. Podí…

Čítať viac
10 rad pro lepší time management na VŠ
09.04.2021

10 rad pro lepší time management na VŠ

  Time management, plánování času nebo správa úkolů. Můžeme to nazvat jakkoliv, ale vždy jde o to stejné. Naplánovat si studium tak, abyste se…

Čítať viac