Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

6 tipů, jak zvládnout první semestr na VŠ

6 tipů, jak zvládnout první semestr na VŠ

Pokud vás první semestr teprve čeká, musíte se připravit na řadu novinek. Proto jsme přesně pro vás připravili šest tipů, které vám pomohou projít nejen prvním semestrem, ale ulehčí celé studium na vysoké škole.

 

Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. jen těžko můžete nové studium porovnávat s tím, co již znáte ze střední. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících, to vše bude rozdílné.

 

1.Vypracujte plán studia

Začít myslet na dobré rozvržení studia je dobré hned ze startu. Na mnoha školách je kreditní systém, kde není striktně předepsáno, v jakém ročníku je třeba jednotlivé předměty plnit. Některé předměty si tak můžete přeložit na další roky, některé kurzy jsou podmínkou zápisu do dalších, v jiných se učí základy, jejichž zvládnutí je potřeba pro další studium. Ve všem si musíte vytvořit systém a pořádek.

2.Skripta, učebnice a zápisky

Jen ze zápisky z přednášek si na VŠ nevystačíte i když je velmi vhodné si je dělat. Musíte sáhnout po učebnicích, skriptech a další literatuře. Není však třeba hned mít vše nové a drahé, nejprve se podívejte do FB skupin, na nástěnky a do antikvariátů. Některé učebnice také stačí půjčit z knihovny.

3.Jak na učitele?

Samostatnou kapitolou jsou vyučující. Zatímco na střední škole se často pro všechny vyučující používá titul profesor, na vysokých školách se jim mohou chlubit jen někteří. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování.

4.Spojte síly s ostatními

Velkou pomoc mohou poskytnout cenné informace od starších studentů. Ideálně si najděte někoho na stejném oboru a ve vyšším ročníku, kdo vám poradí, co a jak, co vás čeká a co je třeba si hlídat. K tomu vám mohou dobře posloužit například Facebookové skupiny školy.

5.Priority a odměny

Na VŠ vám nikdo nebude nic lajnovat. Sami si proto musíte vytvořit systém priorit, ale i odměn za dobře odvedenou práci. Pokud budete důslední, proč si nedopřát zaslouženou odměnu.

6.Zachovejte klid…

Jsou to právě překážky, které vás ve finále posunou kupředu. Zbytečný stres navíc povede jen k vyčerpání, nebo prokrastinaci. Proto zachovejte klid a nepanikařte. Nakonec, nejde o život.

Podobné články na blogu

Proč je dobré navštěvovat všechny přednášky, které stihnete?
29.11.2023

Proč je dobré navštěvovat všechny přednášky, které stihnete?

  Navštěvování přednášek na vysoké škole může být pro studenty náročné, zejména pokud se jedná o velké…

Čítať viac
Několik tipů, jak zvládnout týmovou práci na vysoké škole
22.11.2023

Několik tipů, jak zvládnout týmovou práci na vysoké škole

  Týmová práce na vysoké škole může být náročná, ale s těmito tipy ji zvládnete s lehkostí. Týmová prá…

Čítať viac
Několik tipů, jak si zlepšit znalost angličtiny
20.11.2023

Několik tipů, jak si zlepšit znalost angličtiny

  Angličtina je jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě a její znalost se stává stále důležitější. Pokud se…

Čítať viac