Pracujeme v souladu s předpisy o GDPR

Vaše osobní údaje jsou v absolutním bezpečí, zacházíme s Vašimi osobními údaji striktně v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

  Číst více

Vaše osobní údaje jsou v bezpečí

Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přihlásit

10 tipů, jak bojovat s prokrastinací u studia

10 tipů, jak bojovat s prokrastinací u studia

Máte povinností nad hlavu, ale o to více je odkládáte? Děláte všechno ostatní, jen ne to, co opravdu musíte? V tom případě se podívejte na deset tipů v tomto článku, jak se neustálému odkládání úkolů vyhnout.

 

V první řadě je třeba říct, že prokrastinace není jen běžná lenost, ale podstatně větší problém. Ohroženou skupinou jsou právě studenti náročných oborů, nebo ti, kteří mají velmi psychicky náročné povolání. Pokud máte pocit, že vám odkládání povinností přerůstá přes hlavu, podívejte se na následující techniky.

 

1.Své úkoly plánujte

Povinnosti plánujte jak do časových bloků, tak i dle priorit. Vždy také počítejte s dostatečnou rezervou. Můžete si nastavit denní plány, měsíční, tak i na celý semestr nebo v ještě delším horizontu.

2.Vytvořte si seznam úkolů

Je těžké začít s prací, když přesně nevíte, co máte dělat. Mějte seznam úkolů abyste vždy dělali to, co je podstatné a nevěnovali svůj čas věcem, které nejsou zrovna důležité.

3.Zapomeňte na sociální sítě

Abyste byli produktivní je třeba se plně soustředit na vaši práci. Proto si najděte klidné pracovní prostředí, vypněte mobil, odhlaste se ze sociálních sítí a prostě začněte s naprosto čistou hlavou. Hlavně se nenechejte rušit.

4.Měřte si čas

Jedním z nejlepších způsobu, jak začít pracovat, je určit si přesný čas, který prací strávíte. Nemá smysl se trápit několik hodin, když stejně poté vše vyčerpáním zapomenete. Určete si krátké intervaly s pauzami, které ovšem budete pečlivě dodržovat.

5.Vše nemusí být perfektní

Pokud budete trvat na to, že vše musí být naprosto perfektní, dostanete se do zbytečného stresu. Nemusí. Nic není dokonalé a svět se nezboří, pokud nebude dokonalá ani vaše práce.

6.Nastavte si cíle a odměny

Na začátku každého dne si určete několik věcí, které chcete udělat. Na konci dne se za dobře odvedenou práci odměňujte. Odměny si také můžete nastavit také za dlouhodobější cíle, které se vám podaří splnit.

7.Dobře spěte

Kvalitní a dostatečný spánek je zásadní vlastně pro všechno v životě a u studia to platí dvojnásob. Váš mozek musí být odpočatý, aby mohl čerpat nové informace.

8.Nezapomínejte na pohyb

Nezapomeňte se mezi sezením u učiva občas protáhnout. Stačí procházka, krátký běh, nebo domácí rozcvička, aby se vaše tělo, včetně mozku, nastartovalo pro další práci.

9.Nevzdávejte se

Nic nezahazujte s tím, že jste prostě líní a nedá se s tím nic dělat. Nemusí to tak být a vy to tak nemusíte nechat, můžete porazit prokrastinaci. Stát se to může každému, ale důležité je se naučit znovu nastartovat.

10.Prostě začněte!

Raději, než abyste přicházeli s novými výmluvami, seberte sílu a prostě to udělejte.A to ne zítra, ale hned teď!

Podobné články na blogu

Několik tipů, jak efektivně zvýšit soustředění při psaní závěrečné práce
22.05.2024

Několik tipů, jak efektivně zvýšit soustředění při psaní závěrečné práce

  Soustředění při psaní diplomové práce doma může být náročné, ale s několika strategiemi a technikami můžete zvýšit svou…

Čítať viac
Jaký si připravit systém odměn při psaní závěrečky na VŠ?
15.05.2024

Jaký si připravit systém odměn při psaní závěrečky na VŠ?

  Vytvoření systému odměn při psaní závěrečné práce může být skvělým způsobem, jak si udržet motivaci a odměnit se za dosažené …

Čítať viac
Jak si rozvrhnout psaní bakalářské práce den po dni?
08.05.2024

Jak si rozvrhnout psaní bakalářské práce den po dni?

  Rozvržení psaní bakalářské práce podle dní je klíčové pro efektivní plánování a dosažení va&scaron…

Čítať viac